Genel 25 AĞUSTOS 2009 / 08:40

5 yıl havada kalabiliyor

Sadece güneş enerjisinden yararlanarak 5 yıl havada kalabilen Odysseus hava aracının keşif ve iletişimde kullanılması planlanıyor.

Sadece güneş enerjisinden yararlanarak 5 yıl havada kalabilen Odysseus hava aracının keşif ve iletişimde kullanılması planlanıyor.


ABD'nin Aurora Flight Sciences şirketinin geliştirdiği Odysseus hava aracı 5 yıl boyunca hiç yere inmeden havada kalabilecek. Aracın 150 metre genişliğindeki katlanır kanatları hassas güneş panelleriyle kaplı. Kanatlar güneş enerjisinden maksimum yararlanmak için gündüz saatlerinde Z şeklini alıyor. Hava karardığında bataryalarında biriken enerjiyi verimli kullanmak için düz ve aerodinamik hale geliyor.

18 ila 27 kilometre irtifada uçabilecek şekilde tasarlanan ve donatılan Odyseeus, keşif, iletişim, çevresel izleme gibi amaçlarla kullanılabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun