Genel 28 MAYIS 2012 / 17:12

5 milyondan fazla video ve müzik dosyası Encodio ile internete taşındı

Medianova tarafından geliştirilen Encodio, kurumlardan ve medya şirketlerinden büyük ilgi görüyor. Bir buçuk ay içinde Encodio ile sıkıştırılan içerik sayısı 5 milyonu aşarken, platformun günlük kapasitesi 5 Terabyte’a yükseltildi.Küresel çapta akışkan veri ve bulut bilişim hizmetleri veren Medianova tarafından, kurumların ve medya şirketlerinin dijital içerik dağıtım altyapılarına yönelik geliştirilen sıkıştırma platformu Encodio büyük ilgi görüyor. Hizmete sunulmasının üzerinden sadece bir buçuk ay geçmesine karşın Encodio ile sıkıştırılan içerik sayısı 5 milyonu aşarken, gelen yoğun talepleri karşılayabilmek için platformun 2 Terabyte (2048 Gigabyte) olan günlük kapasitesi 5 Terabyte’a yükseltildi.

Kullandığın kadar öde modeliyle sunuluyor

Encodio’nun SaaS (Software as a Service) bazında bir hizmet olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Başta medya kuruluşları olmak üzere, video, PDF doküman ya da müzik içeriğine sahip tüm şirketlerin kullanabildiği Encodio, sıkıştırma sürecini son derece kolay ve hızlı hale getiriyor. Encodio ile şirketler çok büyük bir encoding havuzundan yararlanarak sadece kullandıkları kadar ödüyorlar. Ayrıca, Encodio platformu çıkan her yeni formata adapte edildiği için şirketlerin bir güncelleme maliyeti de olmuyor" dedi.

Bugüne dek toplamda yaklaşık 380 bin saatlik içeriğin Encodio ile internet ortamına aktarıldığını söyleyen Sevim, "Şu an Türkiye’nin önde gelen pek çok yayın kuruluşu tarafından kullanılmakta olan Encodio’nun kullanıcı dostu arayüzü tüm süreçlerin tek ekrandan takip edilmesini sağlarken, XML, FTP ve HTTP gibi farklı kaynaklardan aktarılan bir içerik, normal yayın süresinin onda biri gibi sürelerde otomatik olarak sıkıştırılıyor” diye konuştu.

90 dakikalık video 10 dakikada sıkışıyor

90 dakika uzunluğundaki bir videoyu 10 dakika içinde ve yüksek kalitede sıkıştırabilen Encodio, aynı ses ve görüntü kalitesine çok daha düşük bitrate ile ulaşılabilmesini sağlıyor. Bu sayede şirketler bant genişliklerini yüzde 30 ila yüzde 45 oranında daha ekonomik kullanmış oluyorlar.

iPhone, iPad gibi iOS uyumlu cihazların yanında Android, Web TV ve Smart TV gibi farklı platformlara yönelik sıkıştırma işlemi de Encodio tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Platform, MNCDN (Medianova Content Delivery Network) müşterilerine ücretsiz sunulurken, sadece encoding servisi kullanmak isteyen şirketler için sıkıştırılan veri miktarı bazında fiyatlama yapılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun