Genel 22 ŞUBAT 2010 / 10:14

4.Telekomünikasyon Zirvesi Sapanca'da gerçekleştirildi

TELKODER tarafından düzenlenen 4. Telekomünikasyon Zirvesi Sapanca'da gerçekleştirildi.

TELKODER tarafından düzenlenen 4. Telekomünikasyon Zirvesi Sapanca'da gerçekleştirildi.


Sektörün tüm bileşenlerini bir araya getiren etkinlikte yakınsama, arabağlantı, fiyat sıkıştırması, yeni nesil işletmeciler gibi sektörü yakından ilgilendiren konular tartışıldı.

Etkinliği açılış konuşmasını yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, önümüzdeki 5 yıl içinde varılması gereken hedef konusunda şunları söyledi: "Beş yıl sonunda artık serbestleşmeyle ilgili sorunların çözüldüğü, yeni nesil işletmecilerin pazar paylarının yüzde 40-50'lere ulaştığı, tüketicilerin seçme hakkının genişlediği bir telekom sektörü hedefliyoruz."

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise etkinliğin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada, sektörün paylaşımcı olması gerektiğine dikkat çekti. Yıldırım şunları söyledi: "Biraz daha hızlanalım, biraz daha paylaşımcı olalım. Küçük olsun benim olsun mantığını bırakalım. Bir zaman gelecek ki yakın zamanda elinizde tuttuğunuz, kimseye koklatmadığınız bu altyapı hiçbirinizin işine yaramayacak. Teknoloji bunu getirecek. O zaman hepimiz yoklukta eşit hale geliriz. Bizim istediğimiz elimizdeki imkanları paylaşalım. Bunu bedelini ödeyerek yapacağız. Kimse kolay bir yaşamı seçmeyecek."

Yakınsama için vergilerde düzenleme gerekli

Sektördeki vergi yüküne de değinen Yıldırım, yakınsama konusunda vergilerde düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Yıldırım sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "Bu vergi sistemiyle yakınsamaya geçemeyiz. Katma değerli hizmetleri geliştiremeyiz. Çünkü vergi tanımlamaları farklı mantıkta. Bu içerik midir, yoksa ses midir? Bunların tanımlamalarını kim yapacak? Kavga burada başlıyor. Biz tek ve anlaşılır bir vergi sistemine geçersek, işletmelerin yanlış yola gitmelerine zemin hazırlamayız. Yanlış yola gidiyorlar demiyorum, izah etmekte zorlanıyorlar. Vergici, bilişimi telekomünikasyonu bilmez."

Sabit genişbantta hızımız iyi değil ama mobilde önemli gelişme sağlandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ise yaptığı konuşmada, bugüne kadar alınan mesafeye işaret ederek "Önümüzde 2023 vizyonu var" dedi. Acarer, "Fatura yükümlülüğü konusu kafaları bulandırdı. Bu yükümlülük belli cironun üzerindeki işletmecilere getirilen bir yükümlülük. Sabit genişbantta yeteri kadar artış kaydedilememesine karşın, mobil genişbantta önemli bir gelişme sağlandı" şeklinde görüş bildirdi.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun