Genel 03 EKİM 2008 / 08:47

4 milyar cep telefonu kullanıcısı

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunications Union-ITU) cep telefonu kullanıcı rakamlarını açıkladı.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunications Union-ITU) cep telefonu kullanıcı rakamlarını açıkladı.


Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunications Union - ITU)


2000 ve 2008 yılları arasında cep telefonu abone sayısında dünya çapında yüzde 24 büyüme kaydedildi. 2000’de mobil penetrasyon yüzde 12 iken, 2008’e gelindiğinde bu oran yüzde 50’lere ulaştı. Yıl sonunda yüzde 61’e ulaşması bekleniyor.


Veriler büyük oranda büyümeler olduğunu gösteriyor ancak Uluslararası Telekom


ITU mobil sektördeki yüksek büyüme oranına rağmen mobil penetrasyon oranlarındaki farklılığın bölgeler ve ülkeler arasında devam ettiğini belirtiyor.


tarafından yapılan açıklamaya göre, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyada cep telefonu kullanımına talep giderek artıyor. Dünyada cep telefonu kullanıcı sayısının 2008 yılı sonunda 4 milyara ulaşması bekleniyor.ünikasyon Birliği bunun dikkatli yorumlanması gerektiğine dikkat çekiyor. Yüzde 61 penetrasyon oranı, teoride her saniye yeni bir kullanıcı eklendiğini gösterse de asıl durum bu değil. Aslında istatistikler kişi sayısını değil, abonelik sayısını yansıtıyor. Bir kişinin birden fazla hat aboneliği bulunabiliyor.

Dünyada


ITU rakamlarına göre Çin'de 600 milyon abone, Hindistan'da ise 296 milyon


cep telefonu pazarında en fazla gelişmenin Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'de gerçekleştiği belirtildi.cep telefonu

abonesi bulunuyor.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun