Genel 18 EKİM 2010 / 07:33

3G ile yaz boyunca her gün 16 bin film indirildi

Turkcell'in verilerine göre tatilciler Turkcell ile günde 16 bin film indirecek kadar 3G kullandı.

Turkcell'in verilerine göre tatilciler Turkcell ile günde 16 bin film indirecek kadar 3G kullandı.


Tatilciler, bu yaz Turkcell ile günde 16 bin film indirecek kadar 3G kullandı. 3G kullanımı Ege bölgesinde zirveye ulaşırken, Bodrum, Ağustos ayında günlük ortalama 2 bin 797 GB, yani yaklaşık 4 bin film büyüklüğünde veri alışverişiyle 3G'nin yazlık adresi oldu.

Turkcell 3G, Ege ve Akdeniz bölgelerinde en yoğun ilgi gören 15 tatil yerinde günlük ortalama yaklaşık 16 bin film büyüklüğünde (11 bin 262 GB) veri transferiyle en çok Ağustos ayında kullanıldı.

"Yazlık 3G"de Bodrum 1 numara

Tatil beldeleri arasında en yüksek Turkcell 3G kullanımı, Ağustos ayında yaklaşık 4 bin filme karşılık gelen günlük ortalama 2 bin 797 GB data ile tatilcilerin gözdesi Muğla Bodrum'da gerçekleşti. 3G ile mobil internetin keyfini en çok çıkaran ikinci tatil beldesi ise İzmir Çeşme oldu. Üçüncü sırayı yabancı turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Antalya'nın Alanya ilçesi aldı.

Geri kalan 12 tatil yeri Konyaaltı (Antalya), Kuşadası (Aydın), Marmaris (Muğla), Fethiye (Muğla), Edremit (Balıkesir), Foça (İzmir), Kemer (Antalya), Ayvalık (Balıkesir), Erdek (Balıkesir), Burhaniye (Balıkesir), Datça (Muğla), Kaş (Antalya) olarak sıralandı. Toplamda 4 bin 657 GB ile yaz döneminde Turkcell 3G'nin en yoğun kullanıldığı il Muğla oldu.

Ağırlık cepten internette

Tatilciler 3G'yi en çok cepten internete girmek için kullandı. Yaz ayları içerisinde Turkcell 3G ile ayda 3 milyon 3G abonesi cepten internete girdi. Yüzde 35'lik payla 3G farkını en çok yaşayanlar 19-30 yaş arası kesim oldu. Eylül sonu itibarıyla Turkcell 3G ile toplam 7,5 milyon uygulama indirildi.

Turkcell verilerine göre ülkemize gelen turistlerin veri kullanımında da önemli artış görüldü. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında en çok veri alışverişi yapanlar İngiliz, Fransız ve Hollandalı turistler oldu. Bunları Alman, ABD ve Norveçli turistler izledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun