Genel 06 AĞUSTOS 2009 / 05:14

3G Destekli Hayat: Bölüm 4

Tüketici 3G’ye adapte olmakta gecikmeyecek.

Tüketici 3G’ye adapte olmakta gecikmeyecek.


3G'nin devreye girmesiyle merakla beklenen bir konu da kullanıcının bu teknolojiye nasıl karşılık vereceği. Tüketici 3G'yi sevecek mi yoksa sevmeyecek mi? Teknolojiyi kullanmayı seven genç nüfuslu Türkiye, görünüşe göre 3G'ye de kollarını çoktan açmış durumda.

Ericsson Consumer Lab 2008 Araştırmasına değinen Ericsson Türkiye Pazarlama Müdürü Cenk Kırbaş, "Araştırmamızın sonuçlarına göre yüzde 34'lük kesim mobil genişbant servislerini kullanmaya ilgi duyuyor. Üçüncü nesille beraber gelecek olan mobil genişbantın sadece cep telefonlarında değil bilgisayarlarda da kullanılabileceğini öğrenenlerin yüzde 56'sı bundan sonra internet için sadece mobil genişbantı kullanacağını belirtiyor. Henüz her beş kişiden biri üçüncü nesil iletişim teknolojilerinden haberdarken, kampanyalar ile bu rakam artacaktır. Çünkü Türk halkı teknolojiye büyük ilgi duyuyor. Türkiye'de "teknolojiden çekiniyorum" diyenlerin oranı sadece yüzde 8. Ericsson Türkiye olarak hazırladığımız Hiç Kopma (www.HicKopma.com) sitemizde Türkiye'de mobil genişbantın nasıl kullanılacağına dair eğlenceli bir içerik sunuyoruz" derken Crea Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim İlerisoy ise şunları aktardı: "İlk başlarda kullanımda aksaklıklar yaşansa da gelişen teknoloji ve şirketlerin konu üzerindeki bilgilendirmeleri sayesinde bu sürecinde kısa sürede aşılacağı düşüncesindeyiz. 3G'nin hayatımıza girmesiyle birçok yenilikle tanışacağımız gözönüne alındığında ufak tefek aksaklıkların göze batmayacağını düşünüyorum."

Yaygınlaşma kolay kullanıma bağlı

3G'nin Türkiye pazarındaki başarısının altyapıya ve fiyatlara bağlı olacağını belirten HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, buna karşın teknolojinin yaygınlaşabilmesi ve tutunabilmesi için kolay öğrenilir ve kullanılır olmasının önemli olduğunu vurguladı. Ayık özlerini şöyle sürdürdü: "3G'nin bulunması ürünlerin kullanımı açısından herhangi bir fark yaratmıyor. Ancak bir bağlantı kurulmasını gerektiriyor. Bu açıdan kullanıcının 3G uyumlu ürünlere değil, ama 3G ile gelen servislere kolay adapte olabilmesi daha ön plana çıkıyor. HP olarak, 3G alanında hem katma değerli servisler geliştirilmesinde aktif rol oynuyoruz hem de 3G uyumlu ürün gamımızı her geçen gün genişletiyoruz" dedi.

Geçiş için pozitif tablo

Samsung Türkiye Cep Telefonları Direktörü Selim Erbay ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "3G'nin getireceği en önemli özellik görüntülü görüşme yapılmasına olanak sağlaması ve şu anda cep telefonlarında kullandığımız internetten yedi kat daha hızlı mobil internet servisine olanak sağlaması olacak. 3G teknolojisi ile hayatımıza çokluortam alanında da birçok yenilik gelecek. İnternetin kesintisiz ve hızlı bir şekilde cep telefonunda kullanılması hayatımızda pek çok şeyi değiştirecek. Şu ana kadar 3G servislerinin kullanımda olduğu pazarlar olan Batı Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da 3G özellikli cep telefonu penetrasyonu sırasıyla yüzde 50, yüzde 95 ve yüzde 40. Yine 3G teknolojisinin halihazırda kullanımda olduğu Doğu Avrupa'da bu oran yüzde 6-8, Orta Doğu'da yüzde 4-6 iken ülkemizde henüz 3G teknolojisi uygulamaya sunulmadan bu oranın yüzde 6 olması geçiş süreci için pozitif bir tablo çiziyor. Yıl sonunda ise Türkiye için bu oranın yüzde 8'e, 2012-2013 yıllarında ise yüzde 30'lara ulaşmasını bekleniyor. Dolayısıyla kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak bu teknolojiye kısa sürede adapte olacaklarını düşünüyoruz."

İletişim, eğlence ve paylaşımın hepsi

Cep telefonlarının gelişmiş altyapıya sahip ülkelerde kullanıcılar için iletişim, eğlence ve paylaşım olanaklarının tümünü sağlar hale geldiğini belirten Sony Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Soner Cesur, bu durumun 3G'nin Türkiye'de aktif olmasıyla birlikte ülkemizde de hissedilir hale geleceğini söyledi. Cesur, "3G altyapısının Türkiye'de hayata geçmesiyle bundan en çok faydalanacak grupların arasında Sony Ericsson kullanıcılarının yer alacağını düşünüyorum. Çünkü Sony Ericsson cep telefonlarını rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de sahip oldukları geniş içerik, farklı uygulama ve arayüzler. Sony Ericsson teknolojiyi kullanıcıları için zor ve karmaşık olmaktan çıkarıp hayatlarını kolaylaştıran bir hale dönüştürmeye devam edecek" dedi.3G Destekli Hayat: Bölüm 13G Destekli Hayat: Bölüm 23G Destekli Hayat: Bölüm 3

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun