Genel 04 AĞUSTOS 2009 / 06:11

3G Destekli Hayat: Bölüm 2

Operatörler farklılaşan servis ve paketleriyle, 3G yarışında ipi göğüsleyen olmak istiyor.

Operatörler farklılaşan servis ve paketleriyle, 3G yarışında ipi göğüsleyen olmak istiyor.


3G'nin devreye girmesiyle gözler operatörlere çevrilmiş durumda. Üç operator 30 Temmuz itibaritle 3G tarifelerini açıkladılar ve hizmetlerini başlattılar. Yeni servislerse sunulmaya başlandı.


3G ile yeni bir dünyaya adım atıldığını belirten Turkcell 3G proje Yöneticisi Sertan Eratay, hızlı mobil internet erişiminin çok daha hızlı şekilde gerçekleşeceğini hatırlattı. 3G ile müşterilerinin diledikleri anda diledikleri yerden internete hızlı şekilde bağlanma olanağına kavuştuğunu belirten Eratay, "3G, interneti herkesin cebine getirecek. Bu teknoloji ile her yerden kablosuz bir şekilde ADSL hızında internete erişebilme, görüntülü görüşme, cepten televizyon seyretme gibi hayatımızı hızlandıracak, kolaylaştıracak ve eğlence katacak pek çok katma değerli servis girecek" şeklinde bilgi verdi.


Sayısal uçurum kapanacak


3G, pahalı bir hizmet olmadığını kaydeden Eratay, Turkcell abonelerinin kolayvca 3G'ye gfeçebileceklerini ifade etti. 3G öncesi mobil erişim hizmetlerine değinen Eratay, 3G'nin sunacağı diğer artıları şöyle aktardı: "3G teknolojisiyle ülkemizde internet doygunluğunun hızla artacak olmasının, sayısal uçurumun gün geçtikçe kapanması, sosyal, ekonomik ve bölgesel farklılıkların giderilmesi gibi ülkemizin gelişiminin devamı açısından çok olumlu etkileri olacak. Yüksek veri hızlarıyla birlikte özellikle sosyo-ekonomik kısıtlar nedeniyle hizmete erişimde bazı sıkıntılar yaşanan ülkemizde sağlık ve eğitim hizmetlerinde fırsat eşitliği yaratacak. 3G; ekonomiye bilgi birikimi, teknoloji kullanımı, ihracat, istihdam ve nitelikli işgücü dışında, özellikle yazılım alanında yerli firmalara önemli fırsatlar yaratacak, yerli yazılım ve altyapı sektörünü büyütecek, gençlerimize yazılım sektöründe istihdam yaratacak, içerik üreten yerli şirketleri yeni pazarlara kavuşturacak. 3G'nin uygulamaya başlamasıyla birlikte, uluslararası rekabette Türkiye'nin önü açılacak."


Geniş kapsama alanı, kaliteli servisler


Müşterilerilerine 3G'de de, belli bir yayılım planı dahilinde en geniş kapsama ve en yüksek kaliteyi, gelişmiş ürün ve servisleri sunmayı sürdürüceklerini belirten Eratay, 3G sayesinde ortaya konacak servisler hakkında bilgi verdi: "3G teknolojisine geçişle birlikte mobil internette ulaşılacak yüksek hız, Türkiye'de hem bireylerin hem de kurumların her yerde kablosuz internet kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacak. 3G teknolojisinin getirdiği bant genişliği ve kapasite sayesinde daha kaliteli, kesintisiz yayın yapmak mümkün olacak. 3G'nin getireceği hızlı mobil internet sayesinde mobil TV, canlı video görüntüleri, çok kullanıcılı oyunlar gibi internet dünyasının vazgeçilmez içerikleri cep telefonlarına taşınacak. Telefonların teknolojilerinin gelişmesi ve sağlanan hızla, internet dünyasında alıştığımız tasarımlarla, yeni içerikler müşterilerimize sunulacak. Müzik ve video gibi içerikleri çok kısa sürede yükleyebileceğiz. Ortalama 700 MB'lık bir sinema filmini, örneğin Titanic'i bugün yaklaşık 6,5 saatte indirirken 3G teknolojisi ile birkaç dakikada indirebileceğiz. Turkcell MobilOfis çözümleri, özellikle 3G'nin hayata geçmesiyle çok daha yaygın olarak kullanılacak. İş dünyasına hız ve verimlilik sağlayan hızlı mobil internet ve mobil e-posta gibi uygulamalar da bu yeni teknolojiyle birlikte sosyal ve ticari hayata önemli katkılar sağlayacak. Bu uygulamalar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken, 3G ile birlikte video konferans, görüntülü çağrı merkezi gibi çözümler de iş süreçlerinde verimliliği artırıcı servisler olarak yepyeni olanaklar sunacak. Hızlı mobil internet; uzaktan eğitim, m-kütüphane gibi uygulamalarla eğitime katkı sağlayacak, yaşlı ve engellilerin uzaktan gözetim ve kontrolünde önemli gelişmeler getirecek, m-uygulamalarla hepimizin hayatı kolaylaşacak. 3G'nin Türkiye'de faaliyete geçmesiyle birlikte, tüm kullanıcılar 3G ile gelişecek pek çok ürün ve servis arasında kendileri için uygun yenilikler bulacak."


Kullanıcı kolay adapte olacak


Türk kullancısının teknolojiyi sevdiğini ve yeniliklere çok çabuk adapte olduğunu belirten Eratay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de teknolojiye yatkın ve mobil interneti kullanmayı seven genç bir nüfus var. 2008 yılında 2007'ye göre VAS gelirlerimizi yüzde 27 büyütürken, toplam gelir içindeki payını aynı dönemde yüzde 12'den yüzde 14'e çıkardık. Turkcell, iki yılda mobil internet kullanıcı sayısını yüzde 59 artırarak 12 milyondan, 2008 sonunda 19,1 milyona çıkartmayı başardı. 3G avantajlarının daha çok kişi tarafından kullanılacağını öngörüyoruz. 3G ile yaklaşık 37 milyon müşterimizin cep telefonlarına, netbooklarına, 3G modemleriyle bilgisayarlarına interneti getiriyor olacağız. Türkiye'de 17 ila 19 milyon arasında bilgisayar var. Sabit internetle ancak bu kadar kişi internete erişebilirken, özellikle hızlı mobil internetle birlikte 67 milyon cep telefonu kullanıcısı bu olanağa sahip olacak. Böylece 3G, interneti herkesin cebine getirecek. Dünyada 1 milyarı aşkın internet kullanıcısı var ve mobil internet kullanıcıları sabit internet kullananları 2008 itibarıyla geçmiş durumda. Dünyadaki bu eğilim, Türkiye'de de gözlemliyoruz. Türkiye'de şu anda milyonlarca kişi uzun süredir 3G destekli telefon kullanıyor. Turkcell'de 3 milyondan fazla 3G uyumlu telefonu ve modemi olan abone var. Tüm dünyada olduğu gibi iPhone 3G, BlackBerry Bold gibi cihazlar ülkemizde de büyük ilgi görüyor. 3G teknolojisini destekleyen cihazların şimdiden kullanımda olması, yeni ürün ve servislerden hemen yararlanılmasını sağlayacak."


Dünyaya açılan yeni kapı; cep telefonu


3G teknolojisiyle her abonenin hızlı internet kullanıcısı haline gelmesi; bu sayede Türkiye'deki tüm cep telefonu kullanıcılarının internet üzerinden tüm bilgilere ulaşabilmesi hedefleniyor. Bu sayede Türkiye sayısal dönüşümünü gerçekleştirecek ve bilgi toplumu haline gelmesi yolunda önemli adımlar atılacak. 3G teknolojiğsi ve getirileri hakkında Avea yetkilileri şu açıklamada bulundu: "3G teknolojisi ile Türkiye'de en büyük farkın mobil geniş bant hizmetlerinde olacak. 3G ile film, müzik gibi eğlence endüstrisinin yapı taşlarını oluşturan içeriklere yeni bir erişim kanalı açılmış olacak. 3G ile özellikle UGC (user generated content) olarak adlandırılan kullanıcılar tarafından üretilen içerikler Facebook, Myspace gibi sosyal ağ ortamları ve bunlarla bütünleşik çalışabilen mobil uygulamalar daha fazla önem kazanacak. Öte yandan hızlı mobil internet, mobil ticareti desteklemek amacıyla geliştirilen teknolojiler ve bunların olanak tanıyacağı sponsorlu hizmetler, reklam, mobil ödeme ve ticaret, mesajlaşma ile müzik/video servisleri gelişecek."


İhtiyaca göre paketler ve yeni servisler


Avea mobil internet alanında en kaliteli hizmeti sunmak ve video özellikli katma değerli servislerde öncü olmak iddiasıyla 3G hizmetlerini başlatmış durumda. Operatör bu bağlamda yeni servislerini de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Avea yetkilileri sunulacak servisler konusunda şu açıklamayı yaptı: "Avea'nın servislerinin ses ve metin tabanlı olmanın ötesinde görsellik ve etkileşimin de dahil olduğu şekle dönüşecek. Ayrıca video servisleri, internet, oyun, müzik yayını, video, video konferans ve diğer gerçek zamanlı servisler mobil olarak erişilebilir olurken, Avea aboneleri 3G destekli telefonlarla yüksek kalitede TV izleyebilecek, internetten müzik parçası veya film indirebilecekler. Bunun yanında mobil ticaret ve mobil devlet uygulamaları yaygınlaşacak ve gelişecek.


Avea Mobil Bağlantı 3G/Edge USB Stick ile abonelerimiz hızlı ve kablosuz internetin tadını çıkaracak, cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından anında genişbant internete erişebilecekler. 3G Mobilvizyon servisimiz ile abonelerimiz televizyon kanallarını yüksek görüntü ve ses kalitesi ile hızlı ve kesintisiz olarak cep telefonlarından canlı izleyebilecekler. Ayrıca abonelerimiz Görüntülü Konuşma servisimizi kullanarak sevdiklerini görerek doya doya konuşmaya devam edecekler. Tabii tüm bunların yanında sürpriz katma değerli hizmetlerimizle abonelerimiz 3G teknolojisinin renkli ve eğlenceli dünyası ile tanışacaklar. 3G'ye geçen Avea aboneleri, mevcut ses tarifelerini, aynı koşullar ile kullanmaya devam edecekler."


Avea'nın sunduğu 3G servisler şöyle sırlanıyor:


• Görüntülü konuşmanın bedeli dakikası 10 Kr/1 Kontör olacak.• Abonelere 30 Temmuz - 31 Ekim tarihleri arasında her yöne 15 dakika ücretsiz görüntülü konuşma imkanı sağlanacak. • Aboneler, 5 TL'den başlayan paketler ile sınırsız TV izleyebilecek veya izledikçe ödeyecek. • Seçİzle hizmeti ile Avea aboneleri diledikleri dizi, film, belgesel yada müzik kliplerini cep telefonlarına 18 SMS / 3.5 TL'den başlayan fiyatlarla cep telefonlarına indirebilecek ya da indirmeden anında izleyebilecekler. • Müzikİndir hizmeti kapsamında, 3G aboneleri 100 binden fazla yerli ve yabancı şarkıyı 2009 sonuna dek ücretsiz olarak ister cep telefonlarına, ister bilgisayarına indirebilecek.• Tek bir numarayla birçok servise anında erişim sağlayan Video portal hizmeti çerçevesinde ise aboneler, 9080'i görüntülü arayarak menülerden diledikleri servise dakikası sadece 10 Kr/1 Kontör'e ulaşabilecek.• 3 aylık kampanya süresi boyunca internet paketleri mevcut fiyatlardan, ancak daha yüksek kapasite ile sunulacak. Aboneler cepte internet için; 100 MB'lik paketten 8 TL/49 kontör'e, 2GB'lik paketten ise 35 TL/199 kontöre faydalanabilecek.• Yine bu kampanya süresince bilgisayardan mobil internete erişimde ise 35 TL'ye 1GB yerine 2GB, 55TL'ye ise 4 GB yerine 6GB kapasite sunulacak.• İlk 3 ay içerisinde 12 ay boyunca Avea Internet Paketi'ne üye olan abonelere USB Modem ve ayda 600 dakika TTNET WiFi hediye edilecek.Avea'nın 3G paketleri ise 3G Hoşgeldin Paketi, 3G Standart Paket, 3G Süper Paket şeklinde sıralanıyor.


Önce hızlı erişim ve görüntülü konuşma, sonra Mobil TV


3G'ye ve 3G uyumlu cihazlara adaptasyonun hızlı olacağını belirten yetkililer, ilk birkaç ay görüntülü konuşmanın yüksek oranda kullanılacağını tahmin ediyor. Sonraki süreçte ise Mobil TV ve ardından da hızlı mobil internetin en yüksek oranda kullanılan hizmetler olacağı öngörülüyor.3G Destekli Hayat: Bölüm 13G Destekli Hayat: Bölüm 33G Destekli Hayat: Bölüm 4

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun