Genel 03 AĞUSTOS 2009 / 12:33

3G Destekli Hayat: Bölüm 1

3G devrede... Gözlerse yeni nesil gelişmiş servislerde...

3G devrede... Gözlerse yeni nesil gelişmiş servislerde...


3G nedir? Son yıllarda çokça konuşulan ve merakla beklenen bu teknolojiye ülke olarak oldukça aşinayız. Üçüncü nesil kablosuz erişim teknolojisi 3G'nin özetle genişbant mobil internet erişim teknolojisi olduğu söylenebilir. Bu teknolojinin uzun meali ise istenilen her yerden her zaman yüksek hızda ses ve veri aktarımı, görüntülü görüşme, mobil TV, çokluortam uygulamaları ile sadece insanoğlunun hayal gücüyle sınırlı olan nice servis ve uygulama şeklinde açıklanabilir.


30 Temmuz itibariyle Avea, Turkcell ve Vodafone tarafından hizmete sunulmaya başlanan 3G, Türkiye mobil iletişim pazarında yeni bir dönemim başlangıcı olarak nitelenbdiriliyor. Mobil erişimde bireysel ve kurumsal kullanıcılar için zengin içerik ve servisleri hayata geçirmesi beklenen 3G, artık uygun cep telefonu sahibi olan her kullanıcıyı bir internet kullanıcısı haline getirecek. Bu sayede bilgiye çok daha hızlı şekilde, kesintisiz erişim olanağı sunulabilecek.


3G tabi ki son durak değil. Ancak bilgi toplumu olma yolunda ilerleyen ülkemiz için önemli bir adım. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bu koşu sadece ses sistemlerinin sunulduğu 1G ile başladı. Ardından daha kaliteli ses hizmetleri ve SMS gibi veri hizmetlerini içeren sayısal sistemler yani 2G devreye girdi. Ülkemiz için uzun soluklu bir geçiş dönemi sayısal 2.5G ise kullanıcıları mobil ağlar üzerinden internete ulaştırdı. Üçüncü nesil erişim teknolojisi 3G ise eskiye oranla çok daha yüksek hızda erişim anlamına geliyor. İletişimin geniş otobanı olan 3G, elbette çok daha kaliteli ses iletişi sağlayacak. Ama yeni nesil iletişim standardıyla sunulacak gelişmiş servisler kullanıcıların odaklandığı nokta olacak.


3G ve hayatımıza getirilerini önümüzdeki dönemde çok daha net görebileceğiz.3G Destekli Hayat: Bölüm 23G Destekli Hayat: Bölüm 33G Destekli Hayat: Bölüm 4

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun