Genel 25 KASIM 2008 / 15:08

3G'de silahlar çekildi

28 Kasım'da yapılacak ihale öncesi, internet üzerindeki vergiler düşürüldü.

28 Kasım'da yapılacak ihale öncesi, internet üzerindeki vergiler düşürüldü.


Ankara - 3G ihalesi ile ilgili şartname alma süresi doldu, ihale için 3 operatör Avea, Turkcell ve Vodafone dışında şartname alan şirket olmadı. İhaleye bu 3 şirket dışında katılım olmayacak. Şirketler 27 Kasım 15:00’a kadar tekliflerini BTİK’e verecek. 28 Kasım günü saat 10:00’da teklifler açılacak. Tekliflere göre açık arttırma usulüyle ihale gerçekleştirilecek. Operatörler arasında özellikle A lisansının alımıyla ilgili çekişme yaşanacağı öngörülüyor. 3N ihalesinde lisansların asgari değerleri KDV hariç, A tipi için 285 milyon avro, B tipi için 250 milyon avro, C tipi için 214 milyon avro ve D tipi için 178 milyon avro olarak belirlenmişti.


Maliye Bakanı Unakıtan'dan ihalede fiyat arttırımı için hamle


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın açıklamalarını anımsatan Unakıtan, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'nin indirilmesi yönünde bir çalışma yapıldığını açıkladı. TBMM Plan Bütçe Komisyonu çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'nin (ÖİV) yüzde 15’den 5’e düşürüleceğini söyledi. Maliye Bakanlığı olarak bu çalışmaya sıcak baktıklarını belirten Unakıtan, “Bu çalışma yakında Bakanlar Kurulu ve Meclis'e sunulacak. Çalışmayla internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi'ni yüzde 15’ten 5’e indiriyoruz” dedi. Unakıtan, bu indirim 3G ihalesi öncesinde ihaleye etki eden bir durum olduğunu ve ihale öncesinde bu indirimi açıkladıklarını dikkat çekti. Ayrıca edinilen bilgiye göre Mobil İnternet üzerinde de 20 puanlık bir indirim yapılması yönünde çalışmalar yürütülüyor. Üzerinde çalışılan tasarıya göre Mobil İnternet üzerinde de yüzde 25’lik Özel İletişim Vergisi yüzde 5’e çekilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun