Genel 18 ŞUBAT 2010 / 08:43

3DVIA ile 3 boyutlu etkileşimli deneyim

Ziyaretçiler, Shanghai EXPO Dünya Fuarı'ndaki Fransız Pavyon'unu 360 derecelik sanal turla gezebiliyor.

Ziyaretçiler, Shanghai EXPO Dünya Fuarı'ndaki Fransız Pavyon'unu 360 derecelik sanal turla gezebiliyor.


 

Dassault Systèmes, Shanghai EXPO Dünya Fuarı için 3DVIA Virtools yazılımıyla tasarladığı sanal Fransa pavyonunu tanıttı. Shanghai EXPO Dünya Fuarı'na katılan 10'u aşkın uluslararası ülke, fuardaki pavyonlarında gelişmiş 3D teknolojilerini kullanmayı tercih etti. Fuarın 158 yıllık tarihinde ziyaretçiler ilk defa fuar alanını sanal ortamda görebilecek, 3 boyutlu etkileşimli aktivitelere katılabilecek ve gerçek fuar etkinliklerini çevrimiçi olarak izleyebilecek.

Ziyaretçiler tıpkı gerçekten geziyormuş gibi bu sanal mekanda istedikleri gibi gezebiliyor. Dassault Systèmes'in 3 boyutlu teknolojisi ile ziyaretçiler mini oyunlar oynayarak, veya Gauguin'in "Le Repas" adlı başyapıtında gezinerek 3 boyutlu etkileşimli uygulamaların keyfini çıkartıyorlar.

Dassault Systèmes 3DVIA Ar-Ge Direktörü Arnaud Ribadeau-Dumas, projenin birçok amacı olduğunu belirterek "Amaçlarımızdan ilki binanın kendisini mimarı bir yapı olarak göstermek. İkincisi ise Shanghai'a fuar zamanı gidemeyecek ziyaretçilere Fransa standının 'içini' ziyaret etme imkanı sağlamak" dedi. Ribadeau-Dumas "gerçek pavyonların sunduklarının ötesine de geçerek, sanal ortama daha çok bilgi sığdırabiliyoruz. Burada Fransız endüstrilerinden en son haberlere, sanatsal içeriklere ve interaktif oyun örneklerine de yer verilebilecek" diye konuştu.

Dassault Systèmes'in çeşitli 3 boyutlu tasarım ve PLM çözümleri havacılık, otomotiv, savunma, inşaat, hızlı tüketim malları, moda gibi birçok farklı sektörde kullanılıyor. Gerçek üretimden önce sanal ortamda yapılan ve test edilen tasarımlar, hem maliyetlerde hem de zamanda tasarruf sağlayıp, ürünün çok daha kısa zamanda pazara sürülmesini sağlıyor.

100 milyondan fazla ziyaretçinin ziyaret etmesi öngörülen Shanghai EXPO Fuarı, dünyanın her yerinden gelecek ziyaretçileriyle 2010 yılına damgasını vuracak gibi görünüyor. Yeni nesil bir sanal fuar olarak tasarlanan Shanghai Online Fuarı ise gerçek fuar bittikten sonra da sürekli olarak yerinde kalacak.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun