Genel 04 AĞUSTOS 2015 / 14:08

3D yazıcılar ile ilaç üretilecek

Amerika’da 3D yazıcıyla üretilen bir ilaç devlet tarafından onay aldı ve seri üretime geçildi.Çağımızın en büyük buluşlarından biri olan 3D yazıcılar için en büyük endüstriyel gelişmelerden biri diyebiliriz. Sırasıyla baktığımızda 3D yazıcı teknolojisi ile öncelikle eşyalar, telefon kabı, gözlük, ayakkabı, elbise, mimari modeller basıldı. Son zamanlarda ise sağlık sektöründe yapay organ basımı denemeleri, eksik kemik parçalarını tamamlama ve kişiye özel protez yapımı gibi araştırmalar ile geleceğin umut ışığı olma yolunda hızla ilerliyor.

Sağlık ekipmanları alanında da kullanılmaya başlanan bu cihazlar ile ilaçların da yazıcıyla üretilmesi olanaklı hale geliyor. Amerika’da ilk kez 3D yazıcıyla üretilen bir ilaç devlet tarafından onay aldı ve seri üretime geçilmesine izin verildi.

İlaç üretim firması Aprecia, epilepsi hastalığıyla ilgili olarak 3D yazıcıyla geliştirdiği ilacı FDA‘nın onayına sundu. Konuyla ilgili inceleme yapan yiyecek ve ilaç onaylama kurulu, ilacın kullanımında herhangi bir sakınca görmeyerek onay verdi. 3D yazıcıyla 1.000 miligram gibi yüksek dozlarda ilaçlar üretilebiliyor ve yapısı sayesinde çok kolay bir şekilde eriyebilen ilaçlar hasta için de büyük bir kolaylık sağlıyor. Midede hızlıca çözülmesi ilacın hızlı bir şekilde etkisini göstermesini de mümkün hale getiriyor. Spritam adı verilen ve 2016 yılında kullanımına başlanacak olan ilaçların sağlık endüstrisi için önemli bir adım olduğu ve ileride bu şekilde yeni ilaçların üretilebileceği belirtiliyor.