Genel 18 MAYIS 2010 / 07:33

"3D yapımlar artmalı"

Dünyanın en çok izlenen filmi Avatar'ın yönetmeni James Cameron 3D'de ısrarcı gözüküyor.

Dünyanın en çok izlenen filmi Avatar'ın yönetmeni James Cameron 3D'de ısrarcı gözüküyor.


Bazılarına göre 3D henüz çok yeni ve yeterince düşünülmeden piyasaya sürülmüş bir teknoloji. Bazılarına göre ise sinema ve televizyonun doğrultusunda gideceği bir yol.

Büyük televizyon üreticileri şimdiden 3D televizyon tanıtımlarını yaptılar. Bu yaz gerçekleştirilecek Dünya Kupası da 3D yayınlara sahne olacak. Henüz belirlenememiş sağlık risklerine rağmen insanlar evlerine 3D televizyonları almaya bile başladı.

Televizyonda 3D merakı aslında hepimizin bildiği üzere sinemadaki gişe canavarı "Avatar" filmiyle başladı. Filmin yapımcısı James Cameron, Avatar'ın başarısından sonra geri dönmenin gereksiz olduğunu, yeni filmlerin de 3D çekilmesi gerektiğini söyledi. James Cameron aslında 2 boyutlu film konusunda da büyük bir üne sahip. Ünlü yönetmen Avatar'dan 11 yıl önce çektiği "Titanik" filmiyle yine dünya çapında hasılat rekorunu elinde bulunduruyordu.

Cameron 3D filmlerin çekim maliyetlerinin yüksek olduğunu ancak, filmlere olan ilginin bunu karşılayabilecek düzeye ulaştığını belirtti. 3D yayın konusunda yatırımcıların çekindiğini ancak geleceğin bu doğrultuda yön bulacağına inandığını belirtti. 300 milyon dolara mal olan Avatar, dünya çapında 2,73 milyar dolarlık bir hasılat elde etti.