Genel 03 MART 2011 / 12:47

3D TV pazarı büyüyecek

3D TV pazarı büyüyecek

2010 yılına zayıf bir başlangıç yapan 3D televizyon setleri ve telefonların satışlarının, yılın ilerleyen sürecinde toparlanması bekleniyor. Bu beklentinin temel sebebi ise üreticilerin üretim ve pazarlama konusunda daha yoğun çalışacak olması.

Merkezi Londra’da bulunan sektör araştırma firması Ovum’un yaptığı çalışmaya göre LG, Panasonic, Sony ve Toshiba bugünün setlerinin yerine geçecek ve adet başına yaklaşık bin dolardan satılması beklenen televizyonlar üstünde çalışıyor. Fiyatlar ve ekran büyüklükleri zamanla, yani bu üreticiler kitlesel üretime geçtiklerinde düşecek. Bugün birçok 3D TV seti 46 inç genişliğinde. Ama 3D teknolojisi artık monitör büyüklüğünde cihazlara, hatta telefonlara bile yüklenebiliyor. Burada önemli olan tek unsur; söz konusu ekranın yeterince yüksek çözünürlük oranına sahip olması.Küçük cihazlar alanında Sharp, Japonya’da iki 3D telefonun satışına başladı. LG, Optimus 3D telefonları yılın ilerleyen süreçlerinde piyasaya sunacak. Nintendo da, 3DS adını verdiği küçük bir oyun konsolu geliştirdi.Ovum analistlerine göre, aslında bu geçen yıl hayata geçirilen temel teknolojinin aynısı. Aradaki fark üretici şirketlerin bu yapıyı daha ucuz hale getirecek olması. Bu yüzden, ilk çalışmalarda düşük bir satış hızı olsa da, gerçekten güçlü bir büyüme asıl yakında hayata geçecek. Yeni ürünlerle beraber, şirketlerin de buna paralel ilerleyecek, farklı açıları olan pazarlama çalışmalarına kendilerini hazırlaması da gerekiyor.Analistlere göre bu yıl ayrıca online film mağazaları, akıllı TV setleri ve internet bağlantılı televizyonlar da daha fazla 3D film edinebilecek. Ovum analizine göre, bu yılki 3D televizyonların ilk alıcı kitlesini 25-40 yaş aralığındaki erkekler oluşturacak.Öte yandan, Ovum bu yıl ne kadar 3D televizyon satılacağına dair bir tahmin yapmadı. Ama Sony’nin bu konuda tahmini var. Şirket, gelecek ay başlayacak mali yılında satışlarının yüzde 30-50 kadarının 3D televizyon setlerinde olmasını bekliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun