Genel 26 TEMMUZ 2010 / 11:33

3D şimdiden bitiyor mu?

Her vizyona giren 3D film, bir öncekinin başarısını aratıyor.

Her vizyona giren 3D film, bir öncekinin başarısını aratıyor.


Avatar'ın sinema sektörüne çok farklı bir boyut kazandırdığını söyleyebiliriz. Ancak Avatar'ın açtığı yoldan ilerleyen 3D filmler için iyi haberler gelmiyor.

Açılış haftasında yüzde 71'lik izlenme oranı yakalayan Avatar'ın başarısını şu ana kadar yakalayabilen başka bir film olmadı. Avatar'dan sonra çıkan ilk 3D film "How to train your dragon?" (ejdarhanı nasıl eğitirsin?) yüzde 68'lik oranıyla beklentileri karşılamıştı. Ancak sonrasında gelen filmlere gösterilen ilgi ilk iki film kadar iyi gözükmüyor.

Mayısta vizyona giren "Shrek" yüzde 61, Haziran'da vizyona giren "Toy Story 3" (Oyuncak Hikayesi 3) yüzde 60, Temmuz'da vizyona giren "The Last Airbender" (Son Hava Bükücü) yüzde 56'lık ilk hafta başarısı elde etti. 3D filmlerin izlenme oranlarında ve gösterilen ilgide görülen azalma "Despicable Me" (Çılgın Hırsız) filmiyle en düşük seviyesini gördü. Film ilk haftada sadece yüzde 45'lik bir izlenme oranı yakalayabildi.

Bu durum Hollywood yapımcılarını şimdiden düşündürmeye başladı. Büyük heyecan ve ilgiyle karşılanan 3D filmlerin izlenme oranlarındaki düşüş eğilimi yapımcıları tedirgin ediyor. Bunun yanında 3D film çekimleri için yapılan milyon dolarlık yatırımların geri dönüşünün nasıl sağlanacağı da merak ediliyor.

3D filmlere gösterilen ilginin azalması bu konuda büyük yatırımlar yaparak 3D televizyon satışına bel bağlayan dev teknoloji şirketlerini zorlayabilir. Eğer film yapımcıları 3D içerik üretmek istemezse, 3D televizyon satışlarının da bundan büyük ölçüde etkilenilmesinden endişe ediliyor.