Genel 13 TEMMUZ 2009 / 13:04

3Com 30 yaşında

Ağ teknolojilerinde sektörün köklü şirketlerinden 3Com, 30. yılını kutluyor.

Ağ teknolojilerinde sektörün köklü şirketlerinden 3Com, 30. yılını kutluyor.


1979 yılında Bob Metcalfe tarafından kurulan 3Com, 30 yıldır ağ teknolojilerinde inovatif çözümler sunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. 3Com’un kuruluşundan bugüne 30 yılın geçtiğine inanmanın çok güç olduğunu söyleyen kurucu Bob Metcalfe, şirketin kuruluşunu şöyle anlattı: "1979’da bilgisayar, iletişim ve uyumluluk yani computer, communication, compatibility henüz çok yeni kavramlardı. Etrafta pek de fazla kişisel bilgisayar bulunmuyordu. Genelde Apple II’ler kullanılıyordu. World Wide Web halâ 10 yıllık bir gelecekteydi. Bu üç kavramdan adını alan 3Com’un kuruluş amacı açık ağ standartlarını desteklemekti ve biz de üç lider teknolojiyi; ethernet, TCP/IP ve UNIX’i seçtik. Müşterilerimiz de standartlar ve bizim PC LAN ürünlerimiz konusunda hevesli olunca başarı geldi.”


Şirketin bugün başarılı olmasının ardında inovasyon kültürünün olduğunu belirten 3Com Türkiye Ülke Müdürü Nurper Rodoplu ise şunları aktardı: "Kökleri, veri ağları endüstrisinin bu kadar derinine inmiş olan bir şirketin parçası olmak bana gurur veriyor. İnanıyorum ki başarılı olmak için gerekli olan her şey 3Com bünyesinde bulunuyor. Bugün olduğu gibi gelecekte de müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verecek çözümler üretmeye devam edeceğiz. Müşteriler ödediği paranın karşılığını almak istiyor. Açık standartların yanı sıra güçlü ve odaklanmış ağ teknolojileri iş ortağına ihtiyaç duyuyorlar. Biz 3Com olarak bu boşluğu doldurmak için bulunuyoruz.”


İlk ticari UNIX için TCP/IP ve ilk “Thicknet” Ethernet alıcı ve vericisi 3C100’den sonra 3Com 30 yılda pek çok yeni ürün, teknoloji ve çözüme imza attı. 1990’larda 3Com ağ maliyetlerini düşürmek için Ar-Ge ve üretimi bütünleştirdi. 2003 yılında ise 3Com ve Huawei, yeni nesil kurumsal ağ teknolojileri portföyü oluşturacak ve bugün tüm hisseleri 3Com’a ait olan Çin merkezli H3C'yi kurdu. Veri ağlarının gün geçtikçe iş dünyası için daha kritik bir hale geldiğini ve ağ güvenliğinin hayati bir öneme sahip olacağını fark eden 3Com, 2005 yılında TippingPoint firmasını satın aldı. Bugün TippingPoint, Saldırıdan Korunma Sistemleri (Intrusion Protection System -IPS) pazarının hakim oyuncusu konumunda.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun