Genel 25 OCAK 2010 / 08:12

32 milyon şifre çalındı

Çalınan şifrelerin benzerliği, kullanıcıların güvenliğe önem vermediğini gösteriyor.

Çalınan şifrelerin benzerliği, kullanıcıların güvenliğe önem vermediğini gösteriyor.


 

En iyi şifreler harfler, rakamlar ve çeşitli karakterlerin karışımı ile oluşturulurken, insan bu şifreleri her zaman hatırlayamayabiliyor ve kayıtlı olmanızı gerektiren siteler hafızanızı zorlamanıza sebep olabiliyor. Güvenlik şirketi iMPERVA'nın yaptığı araştırmaya göre, pek çok kullanıcının hesapları kötü oluşturulmuş şifrelerle korunuyor ve bu da bir güvenlik sıkıntısı yaratıyor.

MySpace, Hi5, Orkut, Bebo ve Friendster gibi dünyanın en ünlü sosyal paylaşım platformlarına uygulama geliştiren RockYou adlı firmanın internet sitesine geçtiğimiz günlerde yapılan bir saldırı sonucu tam 32 milyon şifre çalınmıştı. Şifreleri çalan bilgisayar korsanı şifreleri kamuya açık bir sitede dosya içinde yayınladı. Çalınan bu şifreler üzerinde çalışma yapan iMPERVA uzmanları sonuçları bir rapor haline getirdiklerinde ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Kullanıcılar şifre olarak en çok "123456"yı seçerken, bunu "12345", "123456789" ve "Password" takip ediyor. iMPERVA uzmanları bu konu hakkında yorum yapmazken, RockYou şirketin kullanıcılarının güvenliği konusunda ilgisiz ve sorumsuzca davrandığını belirtmek gerek.