Genel 25 OCAK 2010 / 08:12

32 milyon şifre çalındı

Çalınan şifrelerin benzerliği, kullanıcıların güvenliğe önem vermediğini gösteriyor.

Çalınan şifrelerin benzerliği, kullanıcıların güvenliğe önem vermediğini gösteriyor.


 

En iyi şifreler harfler, rakamlar ve çeşitli karakterlerin karışımı ile oluşturulurken, insan bu şifreleri her zaman hatırlayamayabiliyor ve kayıtlı olmanızı gerektiren siteler hafızanızı zorlamanıza sebep olabiliyor. Güvenlik şirketi iMPERVA'nın yaptığı araştırmaya göre, pek çok kullanıcının hesapları kötü oluşturulmuş şifrelerle korunuyor ve bu da bir güvenlik sıkıntısı yaratıyor.

MySpace, Hi5, Orkut, Bebo ve Friendster gibi dünyanın en ünlü sosyal paylaşım platformlarına uygulama geliştiren RockYou adlı firmanın internet sitesine geçtiğimiz günlerde yapılan bir saldırı sonucu tam 32 milyon şifre çalınmıştı. Şifreleri çalan bilgisayar korsanı şifreleri kamuya açık bir sitede dosya içinde yayınladı. Çalınan bu şifreler üzerinde çalışma yapan iMPERVA uzmanları sonuçları bir rapor haline getirdiklerinde ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Kullanıcılar şifre olarak en çok "123456"yı seçerken, bunu "12345", "123456789" ve "Password" takip ediyor. iMPERVA uzmanları bu konu hakkında yorum yapmazken, RockYou şirketin kullanıcılarının güvenliği konusunda ilgisiz ve sorumsuzca davrandığını belirtmek gerek.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun