Genel 02 AĞUSTOS 2010 / 09:43

3 yılda 130 bin öğrenci 5 milyon kilometre yol gitti

Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell'in 2010 yılı "Gönül Köprüsü Projesi" gezileri sona erdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell'in 2010 yılı "Gönül Köprüsü Projesi" gezileri sona erdi.


Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçirilen "2010 yılı Gönül Köprüsü projesinin 3. dönem gezileri, 2 Ağustos'ta sona erdi. Bu sene proje kapsamında 81 il ve KKTC'den 20 bin öğrenci farklı bir şehri 5 günlüğüne ziyaret etti. 3 yıl içinde 130 bin öğrencinin hayatına dokunan projede, toplam 5 milyon kilometre yol kat edildi.

Turkcell ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen "Gönül Köprüsü" projesinin üçüncü dönem gezileri, bugün son öğrenci grubu olan 200 Hataylı öğrencinin 5 günlük Nevşehir gezisini tamamlamasıyla sona erdi. Gönül Köprüsü projesi kapsamında, bu yıl 19 Haziran - 2 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'nin 81 ilinden seçilen 20 bin öğrenci, 164 farklı turla yaşadıkları yerin dışındaki farklı illeri 5'er günlük gezilerle ziyaret etme fırsatı buldular.

Proje 3 yılda tamamlandı

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler "Turkcell olarak, böylesine geniş katılımlı, büyük bir projeyi Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde 3 yıldır büyük bir başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Proje sayesinde 3 yılda 81 ilden 130 bini aşkın çocuğumuz birbirleriyle sevgi bağları, gönül köprüleri kurdular. Turlarımıza katılan çocuklarımızın mutluluğu, gözlerindeki ışıltı yola devam etmemiz için bizi motive ediyor. Gönül Köprüsü, kültürlerarası önyargıları engellemeyi ve geleceğimizi inşa edecek çocuklarımızın algılarını, hayal güçlerini genişletmeyi hedefleyen çok önemli bir girişimdir. Biz bu projeyi çok seviyoruz ve önümüzdeki yıllarda da gönülden desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU ise "Gönül Köprüsü Projesi ile başka şehirleri görme imkanı bulamayan çocuklarımıza yeni ufuklar açma hedefiyle yola çıktık. Birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları böylesi deneyimlerle yeşerir ve güçlenir. Üçüncü senemizin sonunda 130 bin öğrencimiz için bunu başardığımızı mutlulukla söyleyebilirim. Bu sene Gönül Köprüsü sınırlarımızı aşarak yurt dışına da ulaştı. Ülkemizin en özel projelerinden biri olarak gördüğüm "Gönül Köprüsü Projemizi" gelecek yıllarda da geliştirerek sürdürmeyi planlıyoruz. Projenin başarıyla yürütülmesinde emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

Bu sene yurt dışı gezileri de gerçekleşti

Gönül Köprüsü projesi 3.yılında yeniliklerle devam etti. Bu yıl geçtiğimiz yıldan farklı olarak yurt dışı gezileri de gerçekleşti. Öğrenciler 81 ilin yanı sıra Selanik ve KKTC'yi de ziyaret etme fırsatı buldular. İlk yurtdışı gezisi 8-9 Temmuz tarihlerinde Selanik'e yapıldı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürü Murat Bey BALTA ve basın mensuplarının bulunduğu Selanik treni, Edirne, İstanbul, Ankara ve İzmir'den toplam 200 öğrenci ile Selanik'e gitti. Hayatlarında ilk kez Selanik'e giden öğrenciler, Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret etme şansına sahip oldular. 17-21 Temmuz tarihleri arasında ise Ankaralı 40 öğrenci, Gönül Köprüsü ile KKTC'yi ziyaret etme fırsatı buldu. Ankaralı öğrenciler, hazırlanan program dahilinde ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini gördüler ve Özgürlük ve Barış Bayramı törenlerine katıldılar.

Özel günlerde de geziler düzenlendi

Ayrıca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, 21 il ve KKTC'den bin öğrenci Ankara'yı ziyaret ederek, Anıtkabir'i görme şansına sahip oldu ve törenlere katıldı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda ise İstanbul'dan 400 öğrenci Samsun'a gitti.

5 milyon kilometre yol kat edildi

Proje kapsamında 3 yıl boyunca 130 binden fazla öğrenci toplamda 5 milyon kilometre yol kat etti. Öğrencilere 3 bin 250 idareci ve 6 bin 500 öğretmen eşlik etti. Yüz binlerce dostluğun kurulduğu bu gezilerde binlerce öğrenci ilk kez uçakla, denizle, metroyla ve trenle tanıştı.

Öğrenciler duygularını mektuplarla dile getirdiler

Proje kapsamında gezilere katılan öğrencilerde Göktuğ Açıl yazdığı mektupta, "Biz Uşaklı öğrenciler olarak İstanbul'a gittik. Biz Boğaz'da vapurla gezdirip, Boğaz Köprüsü'nün altından geçirdiler. Böyle büyük bir şehri ve böyle güzellikleri ilk kez gördüğüm için çok heyecandım. İnşallah projeyle başka illeri de tekrar görme şansına sahip olurum"

Aslıcan Dağlı ise, "Bende bu proje ile Manisa'dan başkentimize gittim. Bu beni o kadar mutlu etti ki, çok sevdim Ankara'yı. Ankara Kalesi çok hoşuma gitti. Daha sonra teleferik gezisi yaptık, hepsi çok ama çok güzeldi. Gönül Köprüsü, ilerisi için bir karar almamı sağladı. İleride Ankara'da okuyacağım inşallah" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun