Genel 08 HAZİRAN 2010 / 13:48

3. boyut oyunların içine giriyor

Kumandaya ihtiyaç duymadan kontrole imkan veren Natal üzerindeki çalışmalar sürüyor.

Kumandaya ihtiyaç duymadan kontrole imkan veren Natal üzerindeki çalışmalar sürüyor.


3D her alanda gelişmeye devam ediyor. Bu sefer de oyun sektöründe ivmesini hızlandıran 3D, Microsoft Xbox'ta farklı deneyimler sunmaya hazırlanıyor.

Oyun konsolu Xbox'ta kumandasız, algılanabilecek mesafede kullanıcı hareketlerini algılayarak oyun oynamaya imkan vermeyi hedefleyen Natal Projesi'ne ilk destek PrimeSense şirketinden geldi. Halihazırda kumandaya ihtiyaç duymadan Natal, kullanıcıların birçok oyun oynaması sağlanıyor. Ancak PrimeSense bu duruma bir de 3. boyut katıyor.

Şirketten gelen açıklamaya göre, PrimeSense sistemi ile algılayıcının kapsamı içinde yapılan hareketler 3 boyutlu olarak algılanarak ve bir nevi oynanan oyunların içine doğrudan girilecek. Sıradan Xbox'a takılacak PrimeSense ile görüntüler 3D biçiminde algılanarak oyunların içine aktarılacak.

PrimeSense algılayıcı, şirketin geliştirdiği yeni bir teknoloji olan "light coding" bazlı yonga kullanıyor. Farklı bir kızıl ötesi ışın algılayan sistem, yapılan hareketlere bir derinlik veriyor. Böylece 3. boyut yakalanmış oluyor.

Sony'nin PlayStation için ürettiği benzer uygulama EyeToy ise görüntüleri şimdilik sadece 2 boyutlu olarak algılayabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun