Genel 10 MART 2016 / 15:48

3.4 kilometre yükseklikten drone ile çekilen harika görüntüler

Üzerine kamera bağlı drone'unu 3.4 kilometre yüksekliğe çıkaran bir adam, kaydettiği harika videonun yanı sıra büyük tepki topladı.

Drone'lar pek çok kişinin hobisi haline gelirken, bazı kullanıcıların fikirsiz hareketleri de çeşitli tehlikelere yol açıyor. Drone'lar henüz yeni oldukları için kanunlar tarafında çeşitli boşluklar bulunuyor. Fakat kimsenin hayatı tehlikeye girmesin diye uçuş yüksekliğinde sınırlandırmalar şimdiden getirilmiş durumda. Avrupa'da uçuş yüksekliği maksimum 150 metre olarak belirlenmiş.

Hollandalı bir drone meraklısı DJI Phantom 2 model dronunun yazılımında değişiklik yaparak maksimum irtifasını sınırsız hale getirdi. Drone'u çok da boş olmayan bir alanda yükseltmeye başlayan adam, 3.4 kilometre yüksekliğe ulaştıktan sonra bataryasının bitmeye yaklaşması sebebiyle aşağı indirmeye başladı.


3.4 kilometre yükseklik, açıkçası drone ile çıkılmaması gereken bir yükseklik. Zira bu irtifadan uçaklar geçebiliyor ve bir drone'a çarpması, çok büyük facialara yol açabilir. Videoyu izleyenlerin çoğu bu rekoru "aptalca" olarak değerlendiriyor.