Genel 02 ŞUBAT 2010 / 09:58

2010'un seçme internet girişimleri belli oldu

etohum, 2010'da yatırım yapacağı 15 yeni internet girişimini açıkladı.

etohum, 2010'da yatırım yapacağı 15 yeni internet girişimini açıkladı.


etohum, 2010 yılında yatırım yapılacak 15 yeni internet girişimcisini açıkladı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ve Airties Kurucu Ortağı Ziya Boyacıgiller, Sobe Kurucusu Mevlüt Dinç ve Biletix kurucuları Ali Abhary ve Dave Dorner'ın konuşmacı olarak katıldığı bir toplantıda açıklanan 15 girişimci Şubat ayında Antalya Rixos Premium Belek'te düzenlenecek 4 günlük etohum Girişimcilik Kampı'na katılmaya hak kazandı.

Yatırım yapılacak 15 internet girişimcisini belirlemek için titiz bir süreç izleyen etohum, 2009'da gerçekleşen 1500 başvuru içerisinden ilk aşamada belirlenen 200 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 kişilik bir ön liste oluşturdu. etohum'un destekleyeceği 15 girişimci ise Yemeksepeti, GittiGidiyor, Cimri, Mynet, Pilli, Esas Holding, Mackolik'in kurucu ve ortaklarının da aralarında bulunduğu toplam 16 kişilik bir danışma kuruluna yapılan sunumlar sonucunda belli oldu.

İşte 2010 yılında yatırım yapılacak 15 internet girişimi:

• Roodbox.com: Bilgi Üniversitesi Reklâmcılık Bölümü'nde okuyan Ulaş Akpınar ve Osman Özmen'in geliştirdiği bu proje, reklâm gelirinin belli bir yüzdesini izleyenlerle paylaşan eşsiz saniye oyunu.

• Anneysen.com: Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Pınar Şimşek ve Aylin Çakır tarafından kurulan Anneysen.com, annelere ve anne adaylarına yönelik bir sosyal ağ sitesi.

• Tvdegrodum.com: Erkin Günay ve Canan Özkal tarafından kurulan Tvdegordum.com, izleyicilerin televizyon programlarında veya dizilerde gördükleri ürünlere ait marka, model ve satış noktası gibi bilgilere ulaşmalarını ve istedikleri ürünü satın almalarını sağlayan platform.

• Karniyarik.com: Siyamed Sınır, Kaan Meralan ve Doğuş Ertemur tarafından kurulan Karniyarik.com, kullanıcılarına internette aradıkları, fiyatı olan her şeyi bulma imkânı sağlayan bir dikey arama motoru.

• Balerin.com: Lütfi Gündüz tarafından kurulan Balerin.com, kozmetik sektörüne yönelik Türkiye'nin en büyük internet platformu olma hedefiyle kurulan özgün bir e-ticaret sitesi. Balerin.com'da sadece kozmetik ürünlerin satışı yapılmakta ve ağırlıklı olarak uygun fiyatlar sunuluyor.

• YollaYolla.com: Göktuğ Okan Oğuz ve Haldun Uraz Boralılar'ın geliştirdiği bu proje, üyelik sistemi ile bireylerin arzu ettikleri ve kullanmak istedikleri ürünleri deneme ve kullanma şansı buldukları bir ortam.

• DersVerilir.net: Burak Tuyan tarafından kurulan DersVerilir.net, özel ders veren bireyler ile özel öğretmen arayışında olan öğrenci ve velileri buluşturuyor.

• Filoline.net: İki tecrübeli ortak olan Bertan Özdemir ve Burçak Sayınsoy tarafından geliştirilen bu proje, araç sahipleri ile hizmet ve ürün sağlayıcı firmalar arasındaki iletişimi, bilgi akışını ve ticareti düzenleyen bir platform.

• Grupanya.com: Can Mustafa Köne, Baran Dilber ve Onur Yıldırım tarafından kurulan Grupanya.com, insanların yapmak isteyip fakat pahalı buldukları etkinlikleri belli bir katılımcı sayısına ulaştıktan sonra, başka bir yerde bulamayacakları fiyatlarla satın alma fikrinden doğdu.

• Ofansif.com: Çağatay Kıyıcı, Ogan Güner ve Reha Erbatur tarafından geliştirilen bu proje, futbol taraftarlarının bir araya geldikleri ve futbola dair tüm bilgi ve paylaşım ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinde karşılayabildikleri bir "sosyal ağ" ve "sosyal medya" sitesi.

• Bogazharbi.com: Ali Murat Sürmen, Berkan Uslu, Burak Çavundurluoğlu, Hasan Alpay Yasin, İlhan Yılmaz ve Ömer Emre Özen tarafından geliştirilen "Boğaz Harbi", Çanakkale Savaşı Destanı'nı konu alan, 3 boyutlu bir bilgisayar oyunu projesi. Birinci Şahıs Nişancı (FPS) kategorisinde hazırlanan oyunda, savaşın geçtiği ortamlar gerçeğe en yakın sahne tasarımları, modeller ve animasyonlarla oyunseverlere sunuluyor.

• Dressar.com: Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Halil Akın ve Mehmet Arıkan tarafından sürdürülen bu proje, müşterilerin, bilgisayar başında ve video kamera yardımıyla istedikleri giysileri (Augmented Reality) sanal gerçeklikten faydalanarak kolaylıkla denemelerini sağlıyor.

• Sopido.com: Sosyal medyanın kişileri değil, aksine ürünleri profil haline getiren ve bunun üzerinden marka ve ürünleri, kullanıcıların istediği her yerden erişebileceği bir ortama toplayan sosyal alışveriş sitesi olan Sopido.com, Murat Kaya ve Onur Yüksel tarafından kuruldu.

• Nefius.com: Fatih Bugan tarafından kurulan Nefius.com, bir "Kavram Merkezli Veri Düzenleme" sistemi. Bilginin işlendiği birçok alanda kullanılabilen, yenilikçi bir altyapıya sahip olan Nefius.com, internet içeriğini konulara ve kullanıcıların beklentilerine göre çeşitli biçimlerde yeniden düzenliyor, bilgiye ulaşma süresini kısaltıp, bilginin içeriğini yeni bilgilerle güçlendiriyor.

• Lorientalis.org: Deniz Şen, Ersin Ateş ve Yusuf Avcı tarafından yürütülen bu proje, bireyleri çevre problemlerinin birer parçası olmaları için cesaretlendirip sosyal bilinci ve sorumluluğu yüksek, çevreye duyarlı komüniteler yaratmayı amaçlayan bir internet platformu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun