Genel 27 OCAK 2010 / 09:33

2010'da bu meslekler revaçta olacak

Yenibiris.com, şirketlerin bu yıl en çok kimleri işe alacağını araştırarak sonuçları paylaştı.

Yenibiris.com, şirketlerin bu yıl en çok kimleri işe alacağını araştırarak sonuçları paylaştı.


2009'un son çeyreğinde ilan sayılarında ciddi artış gösteren sektörler; sağlık-tıp, mağazacılık, yapı-inşaat ve bilişim oldu. 2010 yılının en gözde mesleklerini araştıran Yenibiris.com, bu sektörlerde en çok eleman aranan pozisyonları ise şöyle belirledi:

Sağlık-tıp sektöründe en çok; hemşire, yoğun bakım hemşiresi, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, anestezi teknikeri, hasta danışmanı ve acil tıp teknikeri aranıyor. Yurtdışı yatırımlarının arttığı inşaat sektörünün popüler pozisyonları; mimar, inşaat mühendisi, teknik ofis uzmanı, ihale uzmanı, şantiye şefi, saha mühendisi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi) olarak belirlendi. Alışveriş merkezlerinin artmasıyla daha hızlı gelişen mağazacılıkta ise kasiyerler, satış danışmanları ve mağaza müdürlerine yoğun ihtiyaç duyuluyor. Son zamanlarda ilanlarının arttığı görülen bir alan ise görsel düzenleme. Bu uzmanlara kimi şirketler virtual merchandiser derken kimisi de spaceman adını veriyor. Nitelikli insan kaynağı açığının yüz bine ulaşması beklenen bilişim sektörü de bu yıl veritabanı yöneticisi, yazılım geliştirme uzmanı, sistem ve ağ uzmanı, java uygulamaları uzmanı, iş analisti, web master, ABAP uygulama geliştirme uzmanı ve flash animasyon uzmanı arıyor.

Tüm sektörler bakıldığında, en çok aranan kişilerin önceki yıllarda olduğu gibi yine satış, pazarlama ve mali işlerde çalışan uzman ve yöneticiler olacağı görülüyor. Mali işler-muhasebe alanında özellikle yabancı dil bilen uluslararası finans uzmanları da bu yıl ön planda olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun