Genel 09 EYLÜL 2009 / 07:00

2009 Kasım'ının ortasında Eutelsat'ın W7 uydusu gönderiliyor

Yeni uydu, 2000 yılı başlarında ILS Protonu üzerine gönderilmiş Eutelsat'ın SESAT 1 uydusunun yerine geçecek.

Yeni uydu, 2000 yılı başlarında ILS Protonu üzerine gönderilmiş Eutelsat'ın SESAT 1 uydusunun yerine geçecek.


En önemli uydu telekomünikasyon sağlayıcıları ILS (Uluslararası Fırlatma Servisi) ve Eutelsat, W7 uydusunun ILS Proton füzesi ile gönderileceğini duyuran bir açıklama yaptı. W7 uydusu Thales Alenia Space tarafından inşa edildi ve şimdilerde fırlatılacağı Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'ne gönderimi hazırlıkları yapılıyor. ILS ve Khrunichev Araştırma ve Üretim Uzay Merkezi, 2009 kasım ortası gönderimini desteklemek için entegre bir program yürütüyorlar.

W7 uydusu, yaklaşık 5600 kg kütleye sahip ve tahminen 15 yıllık yaşam süresine sahip. Doğuda 36 derecede konumlandırılacak olan uydu, 2000 yılı başlarında gönderilmiş olan Eutelsat'ın SESAT 1 uydusu ile yer değiştirecek. Aynı zamanda bu uydu ile kapasite iki katına çıkarılacak ve merkez Asya ve Afrika için yükseltilmiş bir kapsama alanı sağlayacak.

Uyduyu yörüngeye taşıyacak olan Proton füzesi Rus Khrunichev Araştırma ve Üretim Uzay Merkezi tarafından inşa edilmiş. ILS bu yıl Eutelsat'ın W2A uydusunu göndermesiyle, ellinci Proton fırlatışını kutladı. W7 uydusu bu yıl içinde ILS'in gerçekleştirdiği dokuzuncu fırlatış olacak.