Genel 16 AĞUSTOS 2010 / 12:41

16 yaşında internetten 1 milyon dolar kazandı

İnternet üzerinde proje geliştiren genç paraya para demiyor.

İnternet üzerinde proje geliştiren genç paraya para demiyor.


Mac Bundle Box adlı sitenin sahibi 16 yaşındaki Christian Owens'in internet sitesi üzerinden elde ettiği gelir 2 yılda 1 milyon doları aştı. Böylece Owens, internet girişimcileri arasında muhtemelen dolar milyoneri olan en genç isim oldu.

Owens'in hikayesi de bir hayli ilginç: 7 yaşında bilgisayar sahibi olan Owens, 3 yıl sonra bir Mac alıyor ve web tasarımına merak salıyor. Bundan 4 yıl sonra, 14 yaşında kendi şirketini kurarak web sitesi üzerinden satış yapmaya başlıyor.

Kurduğu iş modeli şöyle: Toplam değeri 500 dolara yaklaşan 10 kadar Mac uygulamasının sahibiyle indirimli satış pazarlığı yapıyor, daha sonra bu uygulamaların tamamını toplu bir paket haline getirerek toplam bedelinin neredeyse onda biri fiyatına satışa sunuyor. Owens, uygulamaları avantajlı fiyata sunmakla kalmayıp, uygulama paketini satın alanlar belli bir sayıya ulaştığında satın alan herkesin ulaşabileceği kulanışlı bir diğer uygulamayı bedavaya veriyor. Dahası, bu modelden kazandığı paranın bir bölümünü de hayır kurumlarına bağışlamayı vaat ediyor. Sistem öylesine tutuluyor ki, site 2 yıl içinde Owens'e 700 bin sterlin, yani 1 milyon dolardan fazla para kazandırıyor.

Owens, şu ara Branchr adını verdiği bir diğer şirket aracılığıyla 17 bin 500 siteye 300 milyon reklam dağıtımını üstlenmiş durumda. Diğer bir deyimle şirketten kazandığını yine şirkete yatırıyor. Bu yolda ilk şirket satınalmasını bile gerçekleştirmiş.

Kısacası Owens, kendine örnek aldığı üzere geleceğin Steve Jobs'ı olma yolunda hızla ilerliyor.

Haberin detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun