Genel 16 TEMMUZ 2010 / 12:54

1,5 milyon PC kanser için el ele verdi

IBM'in projesiyle 1,5 milyon PC'deki kullanılmayan işlem gücü kanser araştırmalarına destek oluyor.

IBM'in projesiyle 1,5 milyon PC'deki kullanılmayan işlem gücü kanser araştırmalarına destek oluyor.


Tüm dünyada insani sorunların çözülmesine adanan 1.5 milyon PC'nin kullanılmayan bilgiişlem gücünü birleştiren World Community Grid, kanser araştırmaları için gerekli temel süreçlerden birini otomatikleştirdi ve hızlandırdı. "Kanseri Yenmeye Yardım Etmek" (Help Conquer Cancer) adlı proje kapsamında araştırmalara hız kazandıracak yeni bilgisayar sistemi, bilim insanlarının kanserle bağlantılı proteinin yapısını daha kolay keşfetmesini ve tedavi geliştirmesini mümkün kılan süreci hızlandırıyor ve otomatikleştiriyor.

Bilgisayarlar 'kristalleşme'nin peşinde

World Community Grid, kanser araştırmacılarının "kristalleşme" adını verdiği süreci algılayabilen bir bilgisayar sistemi geliştirdi. Bugüne kadar manuel olarak tespit edilen kristalleşme süreci, normalde kıvamlı bir sıvı halinde olan maddeyi katılaştırarak, X ışını incelemesi için hazır hale getirdi. Yeni sistem, kristalleşmiş proteini gösteren görüntülerin yüzde 80'ini başarıyla algıladı.

Kristalleşmenin otomatikleşmesiyle, manuel işgücüne oranla protein başına 6 kat daha fazla görüntü, çok daha kısa bir zamanda tanımlandı. Kristalleşmiş proteinlerin incelenmesi, araştırmacıların kanserin oluşma şeklini ve potansiyel olarak nasıl önlenebileceğini belirlemesini sağlayacak. DNA, atomlar, mineral ve kimyasallar gibi pek çok moleküler araştırmada rol oynayan kristalleşme sürecine dair gelişme; ilaçların, elektronik aygıtların ve yeni malzemelerin üretilmesini sağlayacak.

Gönüllüler katkılarından dolayı gurur duymalı

Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi ve IBM Gelişmiş Araştırmalar Merkezi'nde misafir bilimadamı olan Dr. Igor Jurisica, uygulamayla ilgili olarak, "Bu ilerleme, World Community Grid'in bilim dünyasına kazandırdığı muazzam değeri bir kez daha gösteriyor. Bilgisayarını kullanmadığı zamanlarda, bilgiişlem gücünü bilimsel araştırmalara bağışlayan gönüllülerin, bu gelişmeye olanak sağladıkları için kendileriyle gurur duyması gerekir." dedi.

IBM Sağlık Hizmetleri ve Yaşam Bilimleri Enstitüsü Kıdemli Mühendisi ve Program Direktörü Dr. Joseph Jasinski ise ilerlemenin, kanseri daha iyi anlamamız için çok değerli bir katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Ölümlerin yüzde 13'ü kanserden

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 2007 yılında tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 13'ü kanserden kaynaklandı. 2008 yılında 12,7 milyon yeni kanser vakası görüldü ve kanserden ölenlerin sayısı 7,6 milyon olarak açıklandı.

Önümüzdeki 20 yılda, tanı konulan yeni vaka sayısının 21 milyona, kanserden kaynaklanan ölümlerin ise 13 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun