Genel 09 HAZİRAN 2010 / 13:57

100 bin doları olmayanın dolandırıcı yüzüne bakmıyor

Bankanın çağrı merkezi yetkilisi müşterilerin hesap bilgilerini paylaşmayı teklif edince yakayı ele verdi.

Bankanın çağrı merkezi yetkilisi müşterilerin hesap bilgilerini paylaşmayı teklif edince yakayı ele verdi.


Bank of America'nın çağrı merkezide çalışan bir yetkili, müşterilerin hesap bilgilerini çaldığını ve para karşılığında başkalarına  satmaya kalkıştığını itiraf etti.

Yakayı ele veren Brian Matty Hagen isimli banka çalışanı, yapacağı hırsızlık için suç ortaklarını da FBI'dan seçti. Hagen, sonradan FBI ajanı olduğunu öğrendiği iki kişiyle bir restoranda buluştu ve müşterilerin hesap bilgilerini paylaşabileceğini söyledi. Bank of America müşterilerinin doğum tarihi, telefon şifreleri ve diğer hesap ayrıntılarını bu iki ajana satmayı öneren Hagen, müşterilerin adına sahte kredi kartı çıkarmayı da teklif etti.

Ajan olduğunu bilmediği suç ortaklarına 100 bin doların altında hesabı olanlarla uğraşmayacağının teminatını veren Hagen, çalınan paradan duruma göre yüzde 25 ya da yüzde 50 pay istediğini söyledi.

Çağrı merkezi elemanı olan Hagen, şimdilerde bankadaki pozisyonunu kullanarak dolandırıcılık yapmaya kalkıştığı gerekçesiyle yargılanıyor. İlk kararda 30 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezasına çarptırılan Hagen'in itirafıyla bu ceza biraz daha düşürülebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun