Genel 28 EYLÜL 2009 / 13:14

10. Ulaştırma Şurası başladı

Bu yıl onuncu kez düzenlenen ve “Hedef 2023” temasını taşıyan Ulaştırma Şurası, önümüzdeki 25 yılın ulaşım ve iletişim tablosunu çizecek.

Bu yıl onuncu kez düzenlenen ve “Hedef 2023” temasını taşıyan Ulaştırma Şurası, önümüzdeki 25 yılın ulaşım ve iletişim tablosunu çizecek.


Yüksek teknolojiye dayalı akıllı, ekonomik ve rekabetçi bir ulaşım ve haberleşme sisteminin yeniden tasarlanmasına yönelik hedef, önlem ve öncelikleri belirlemek amacıyla düzenlenen "10'uncu Ulaştırma Şurası" bugün İstanbul Sütlüce Kongre Merkezi'nde başladı.Ulaştırma Bakanlığı tarafından kendi konularında Türkiye'nin 2023 vizyonunu şekillendirmek üzere oluşturulan 29 alt sektör çalıştayı ile eşleşen 29 panele ev sahipliği yapacak olan Şura, 1 Ekim'de son bulacak. Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak ululararası bir yapıda gerçekleşen Şura'da yapılacak bilgi alışverişiyle çalıştay raporları çerçevesinde somut hareket noktalarına ulaşılması hedefleniyor. Yedi ana sektör çerçevesinde altyapı, üstyapı, operasyon, regülasyon ve Ar-Ge olarak alt sektörlere ayrılan yapıda kurgulanan Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla açıldı. Şuranın bu yıl ilk defa uluslarası tüm paydaşları kapsayacak şekilde 25 yıl perspektifiyle kurgulandığını belirten Yıldırım, havayolu, demiryolu, bilişim ve posta hizmetlerinin altyapı ve Ar-Ge olarak iki kulvarda ele alındığını belirtti. Şurada uluslararası bakanlar düzeyinde karşılıklı deneyim paylaşımının da sözkonusu olacağını belirten Yıldırım, "Şura sonunda 2023 ulaşım ve bilişim fotoğrafının bütün kareleri ile ortaya çıkacak. Türkiye'nin de gelecek 25 yılının ulaşım, iletişim ve altyapı projeleri için de ülke kaynakları en doğru şekilde kullanılarak oluşacak planlar ortaya konacak" diye konuştu. Açılış konuşmasında ulaştırma politikalarına milli sınırlar dahilindeki projeksiyondan bakılmasının yetersiz kaldığını belirten Başbakan Reccep Tayyip Erdoğan, Şura'yı bu nedenle uluslararası boyuta taşımayı uygun bulduklarını belirtti. Şuranın yeni arayışların tartışılacağı bir platform oluşturacağını belirten Erdoğan konuşmasında bilişim sektöründeki gelişmelere de değindi. Türkiye'nin Avrupa'da bilişim altyapısını yenileyen 6.ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, "3G teknolojisi Türkiye'de. 4G teknolojilerini de ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'e kadar Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Şura yarın sürdürülebilir haberleşme, üstyapı,işletme ve yönetim sistemleri, haberleşme altyapısı, operasyonel sistemlerin regülasyonu konularını içeren sektör paydaşlarının katılımıyla gerçekleşecek iki farklı oturuma da ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun