Genel 26 KASIM 2010 / 07:03

1 gram bakteriye 90 GB veri sığıyor

E tart madem oradan bize 2 kilo!

E tart madem oradan bize 2 kilo!


Bu aralar kendi işini bakterilere yaptırmak isteyen araştırmacıların sayısı hızla çoğalıyor. Sudoku oynayan bakteri, insülin üreten bakteri, çatlakları tamir eden bakteri derken bu kez de Hong Kong'dan bir grup araştırmacı "Veri depolayan ve şifreleyen" bakteri peşinde olduklarını açıkladılar.

Yalnız sistem ilk haliyle biraz verimsiz gibi görünüyor, çünkü 1 gram bakterinin depolayıp şifreleyebildiği veri şimdilik sadece 90 GB, yani yaklaşık 2 Blu-ray diskin alabileceği kadar. Biz bundan çok daha fazlasının tek bir bakteriye sığabileceğine inanıyoruz. (ed: kendi denemelerimizde bakteri başına şimdilik sadece 1 bit veri depolayabildiğimizi gördük: canlı veya ölü.)

Araştırmacıların Bioencryption adını verdikleri sisteme dair projenin PDF dosyasına bu adresten ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun