Genel 24 EKİM 2008 / 06:26

1. Deniz Sistemleri Semineri Ankara’da gerçekleştirildi

Türk Savunma Sanayi Haber Grubu ve Elektronik Vadisi internet portali tarafından düzenlenen "1. Deniz Sistemleri Semineri", ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türk Savunma Sanayi Haber Grubu ve Elektronik Vadisi internet portali tarafından düzenlenen "1. Deniz Sistemleri Semineri", ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Ankara - "Türk Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yurt içinden özgün çözümler sunmak" amacıyla yapılan seminere, deniz projeleri üzerinde çalışan yerli ve yabancı uzman ve şirketler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile akademisyenler katıldı. Açılış konuşmalarını ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuncay Birand, SASAD Genel Sekreteri Kaya Yazgan ve SSM Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu’nun yaptığı etkinlikte şirketlerde uygulama ve çözümlerini katılımcılara aktardı. Savunma sanayi alanındaki yeni projeleri özetleyen SSM Müsteşar Yardımcısı İsmail Tohumcu, SSM tarafından başlatılan savunma sanayinde milli çözümlerin denizcilik alanında da başarı ile uygulanmaya devam ettiğini ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından söz alan ASELSAN Savunma ve Sistem Teknolojileri Grup Başkanı Fuat Akçayöz, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, ihtiyaçların uzun vadeli bir planlamayla azami oranda yurt içinden karşılanmasına yönelik ortak irade göstermesini ulusal savunma sanayii için bir dönüm noktası olarak değerlendirdiklerini ve bundan güç aldıklarını söyledi. Deniz sistemleri konusunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na, suüstü ve sualtı platformlarına yönelik kısa ve uzun vadeli çözümler sunulması ve ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade eden Akçayöz, bu parçaların bir bütün halinde bütünleşik savaş sistemlerinin tasarımı ve diğer sistemlerle bütünleştirilmesi konusunda da ana sorumluluk almayı kendilerine hedef olarak koyduklarını belirtti.