Genel 24 EYLÜL 2010 / 15:14

'Yılın En İyi Doğa Fotoğrafçısı 2010' Ödülleri sahiplerini buldu

Birincilik ödülü fotoğrafçı Florian Schulz'un çektiği "Flight of the Rays" fotoğrafına gitti.

Birincilik ödülü fotoğrafçı Florian Schulz'un çektiği "Flight of the Rays" fotoğrafına gitti.


Yaşadığımız ama farkına pek varamadığımız anları kaydedebilen sanat; fotoğrafçılık, her seferinde yaşadığımız anların büyülü olduğunu hatırlatıyor. Yılın En İyi Doğa Fotoğrafçısı 2010 Ödülleri bu anların doğadaki yansımalarından en güzel olanlarını belirledi.

Birincilik ödülü binlerce Munkiana Devil Rays'i (bir çeşit yassı köpekbalığı) aynı anda görüntülemeyi başaran Alman fotoğrafçı Florian Schulz'a gitti. Fotoğraf, okyanusun Meksika körfezi açıklarında görüntülendi.

Flight of The Rays isimli fotoğraf için Schulz, "İlk gördüğümüzde buna çok şaşırdık, 20 yıldır yörede yaşayan biri bile böyle bir görüntüyle daha önce karşılaşmadığını belirtti. Daha sonra araştırdığımda da neden böyle topluca yüzdüklerinin bilinmediğini öğrendim. Henüz okyanusla ilgili çok sığı bilgilerimiz var" dedi.

Yarışmada Yılın En İyi Genç Doğa Fotoğrafçısı ödülünüyse Bulgar Radoslav Radoslavov Valkov kazandı. The fortune Teller isimli fotoğrafı çeken Valkov, henüz 20 yaşında. Fotoğrafta bir sinek yeni düşen damladan su içmeye çalışıyor.

Su altı kategorisinde finale kalan Bela Nasfay'ın fotoğrafı "Birthplace", bir Macaristan dağından beslenen küçük bir nehirde çekildi. Fotoğrafta Avrupa'da sıklıkla görülen kahverengi kurbağaların Nisan ayında bıraktıkları yumurtalar için artık doğum anının beklendiği görülüyor.

İklim Değişikliği kategorisindeki finalisti Sue Floods'un Kuzey Kutbu'nda çektiği buzların eriyerek suya karıştığı noktalar görünüyor.

Doğal Yaşam kategorisinde zaferi elde eden Bence Mate'in fotoğrafında sinek kuşu (hummingbird) yeşil bir engerek yılanına saldırıyor.

16 yaş altı finalistleri arasında yer alan fotoğrafın sahibi Alex Marttunen, "Home Sweet Home" isimli fotoğrafında pavurya (büyükçe yengeç) bir şişenin tepesini deniz kabuğu gibi kullanıyor.

Su altı kategorisindeki finalistlerden bir diğerinde Kaido Haagen, Estonya yakınlarında gri bir fok görüntülüyor.

Doğal dünya kategorisi finalistlerinden biri Julienne Bowser'ın fotoğrafında Avustralyadaki dalgalar görülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun