Genel 30 AĞUSTOS 2010 / 11:48

'Kuru Su' küresel ısınmanın önüne geçecek

Üretilen kuru su ile karbon salınımı ortadan kalkıyor, çevre için yeni bir umut doğuyor.

Üretilen kuru su ile karbon salınımı ortadan kalkıyor, çevre için yeni bir umut doğuyor.


Biliminsanları kuru suyu adeta yeniden keşfetti. İlk olarak 1968'de keşfedilen kuru su, özellikle sanayide aktif olarak kullanılabilecek. Bu sayede karbon salınımı ve depolanması konusunda yeni bir çığır açılacak.

Kuru su endüstriyel maddelerin depolanması ve taşınmasında da daha güvenli bir yol olarak kullanılabilecek. Pudra benzeri kuru su, gaz salınımını ortadan kaldırdığı için küresel ısınmanın da önüne set çekebilecek.

Bilinen anlamda her damla suyun silika kumuyla kaplanmasıyla oluşan maddenin yüzde 95'i sudan oluşuyor. Silika kumu su damlalarının birleşerek tekrar sıvıya dönüşmesine engel oluyor. Bu sayede normal su ile tepkimeye girdiğinde ortaya çıkan gazlar tamamen emilebiliyor.

1968'de bulunan kuru su, daha çok kozmetik ürünlerinin bir parçası olmuştu. Detaylar için http://www.sciencedaily.com/releases/2010/08/100825174102.htm adresini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun