Genel 25 ARALIK 2009 / 09:45

'Imagine'den gerçeğe

Türk Imagine Cup finalistlerinin projesi ürüne dönüştürüldü.

Türk Imagine Cup finalistlerinin projesi ürüne dönüştürüldü.


Dünyadaki en yetenekli yazılımcı, tasarımcı ve girişimci gençleri buluşturan Microsoft’un düzenlediği Imagine Cup’ın dünya finallerine katılan dört kişilik Türk ekibinin geliştirdiği Geleceğin Çiftçilik Çözümleri Projesi, yatırımcı bir şirket tarafından cazip bulunarak ürüne dönüştürüldü. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Tüyap Avrasya Tarım Fuarı’na katılan Güngör Tarım Makineleri'nin standında sergilenen elektronik tohumlama ve gübreleme makinesi, fuar izleyicileri tarafından ilgi gördü.

Gençlerin prototipini hazırladıkları makine, arazide tohumlama ve gübrelemeyi büyük bir hassasiyetle gerçekleştirmeye yarıyor. Temmuz 2009'da yarışmanın Türkiye ayağında finale kalarak Mısır’ın başkenti Kahire’de ülkemizi temsil eden Umut Erkal, Levni Can Özyürüyen, Mehmet Törün ve Filiz Bali’den oluşan dört kişilik ekibin hazırladığı 'Geleceğin Çiftçilik Çözümleri', Imagine Cup Dünya Finali'nde ilk altı proje arasında yer almıştı. Dört girişimci gencin geliştirdiği bir yazılım ve tasarladıkları prototip cihazın kullanımı ile tohum ve gübre kullanımında yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlanıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun