Genel 04 ŞUBAT 2010 / 12:14

'Eriyen alçıpan' odaları serinletiyor

Araştırmacılara göre, bu faz değişimli eriyen malzemeler, klima ile serinleme ihtiyacını azaltabilir.

Araştırmacılara göre, bu faz değişimli eriyen malzemeler, klima ile serinleme ihtiyacını azaltabilir.


 

Gün boyunca ısıyı emen inşaat malzemeleri belli iklimlerde serinleme ihtiyacını gideriyor ve bu malzemeler ABD'de kısa süre içinde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. National Gypsum isimli şirket daha çok yeni binaların duvarlarını oluşturan ve ısıyı emen kapsüller içeren alçıpan yapraklarını test ediyor şimdilerde. Bu ısıyı emen alçıpan yaprakları, pasif bir şekilde binayı serinletiyor. Kimya devi BASF tarafından üretilen kapsüller bir dizi inşaat malzemesine dahil edilebiliyor ve zaten Avrupa'da ki bazı ürünlerde bulunuyor.

BASF kapsülleri içindeki faz değişimli malzemeler, bardağın içindeki buz kalıpları gibi eridikçe odanın ısısını emiyor ve böylece odayı serin tutuyor. Her polimer kapsülü içermiş olduğu oda ısısında eriyen parafinle, gün boyunca odanın ısısını sabitliyor. Gündüz depolanan ısı ise akşam soğuyan iklimlerde odanın ısısını yükseltiyor.

Örneğin, Güney Avrupa iklimlerinde gün boyunca yeterli ısıyı emen malzemeler, klima için gereken elektrikten yüzde 20 tasarruf sağlıyor. Aynı durum soğuk iklimler için de geçerli. Akşam ısının düştüğü Kuzey Avrupa gibi soğuk yerlerde depolanan ısı akşamları bu sistemle kullanılabiliyor.

Amerikan Enerji Bilgi Yönetimine göre, Amerika'da üretilen enerjinin yüzde 70'ten fazlasını binalar tüketiyor. Bu kullanılan elektriğin yüzde 8'i ise evlerde ve ofislerde klimaların kullanıldığı esnada tüketiliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun