Genel 03 EYLÜL 2012 / 14:58

'Dijital Oyunda Sonraki Adım'ı merak edenleri Bilişim Zirvesi'ne bekliyoruz

'Dijital Oyunu'nun geleceği Bilişim Zirvesi'nde!

Bilişim pazarının itici güçlerinden olan ve pazarlama dünyasına yepyeni bir mecra kazandıran oyun endüstrisi, 12 Eylül'de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’12 kapsamında ele alınacak. BTnet.com.tr'nin ev sahipliğindeki foruma katılım ücretsizBu yıl “Sonraki Adım” temasıyla düzenlenen ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi ’12 kapsamında yer alan “Dijital Oyunda Sonraki Adım Forumu", BTnet.com.tr’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Forum, birçok sektör tarafından genellikle sadece bir “eğlence aracı” veya “çocukların üzerinde zaman geçirdiği bir uğraş” olarak nitelendirilen oyunun gerçek gücüne ve iş dünyasındaki potansiyeline dikkat çekmeyi hedefliyor.

Neden oyun?

Yakın geçmişte, özellikle sosyal medyanın günlük yaşamda kendine daha geniş bir yer bulması oyun kavramının da değişmesine yol açtı. Pazarlama dünyasının oyunun ne kadar güçlü bir araç olduğunu keşfetmesiyle birlikte daha önce yazılım geliştirmeyi bilmeyen, yazılımın öneminin farkında olmayan, hatta içerde yazılım ekibi barındırmayan şirketler ve yeni kuşak reklam ajansları yazılıma ilgi duymaya başladılar.

Yazılım ve temelde birer yazılım ürünü olan oyun, pazarlamaya büyük katkı sağlayan değerli bir araç haline geldi.

Bu gelişmeler, özellikle oyun oynayarak büyüyen ve artık tüketim zincirinin aktif birer üyesi haline gelen yeni nesle yönelik “pazarlama odaklı oyun” kavramının şekillenmesine neden oluyor. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte daha önce oyunlarla pek ilgilenmeyen bir kesimin de sosyal oyunlara kendini kaptırması, bu akımı iyice körüklüyor.

Özellikle çevrimiçi oyun konusunda Türkiye’de ciddi bir tecrübe gelişiyor. Türkiye'de bu alanda faaliyet gösteren şirketler dünya çapında işlere imza atarken, bu durum dünya oyun ekonomisinin gözünün yavaş yavaş Türkiye'ye kaymasına neden oluyor.

Sözün özü, iş dünyası artık oyunu ciddiye alıyor.

Geçtiğimiz yıl Bilişim Zirvesi'11 kapsamında gerçekleştirdiğimiz "Sınırsız Oyun Konferansı" etkinliğimizde, oyunu bir iş kolu olarak, iş dalı olarak, ekonomi olarak etraflıca olarak konuşma fırsatı yakalamıştık.

Bu yıl Bilişim Zirvesi gibi iş ve bilişim dünyasını bir araya toplayan dev bir etkinlikte, bu konuyu yeniden gündeme getireceğiz.

Forumun gündeminde neler var?

Forum, 12 Eylül Çarşamba günü, İstanbul Haliç Kongre Merkezi Marmara Salonunda saat 14:00 - 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Forumun kısa açılış sunumunun ardından Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) Başkanı Mevlüt Dinç, "Dijital Oyunlar Nereye? Online Oyun Üretimi ve Tüketimi" başlıklı konuşmasını gerçekleştirecek.

[caption id="" align="alignnone" width="455" caption="TÜDOF Başkanı Mevlüt Dinç forumda bir konuşma gerçekleştirecek."][/caption]

Ardından Merlin'in Kazanı Web Sitesi Yayın Yönetmeni Murat Oktay'ın moderatörlüğünde "Dijital Oyun Nasıl Bir İş Modeline Dönüştürülebilir?" konulu panel gerçekleştirilecek. Panelin katılımcıları arasında METUTECH-ATOM'un Yöneticisi Emek Kepenek, Tekjeton Genel Koordinatörü Burak Aydoğan, Hrika Çözümler Kurucu Ortağı Murat Aytun ve Tick Tock Boom Digital PR & Marketing Ar-Ge Uzmanı Yüce Aksoy yer alacak.

Günün "Sosyal Ağlar Üzerinde Oyun Ekonomisi" konulu ikinci paneli BTnet.com.tr Yayın Yönetmeni Levent Daşkıran'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. Panelin katılımcıları arasında Peak Games Kurucu Ortağı Sidar Şahin, Yoğurt Teknoloji Lideri Engin Erentürk, RIOT Games Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu ve Seti Media Kurucu Ortağı Tuğbek Ölek yer alıyor.

Katılım ücretsiz olacak

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi etkinlik alanına geldiğinizde kayıt masasına "Dijital Oyunda Sonraki Adım Forumu" için geldiğinizi söylemeniz yeterli. Adınıza verilecek özel yaka kartı ile forumu ücretsiz olarak izleyebilir, dilerseniz Bilişim Zirvesi etkinlikleri kapsamında yer alan "Sonraki Adım" etkinlik alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Oyun geliştirmeyi ve oyunu bir iş modeli olarak gören, oyunu kendi iş modelinin bir parçası haline getirmek isteyen tüm profesyonelleri "Dijital Oyunda Sonraki Adım" forumuna bekliyoruz.

ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi'12 güncel ve detaylı programı için lütfen tıklayın.

Dilerseniz bu yıl birbirinden değerli konu ve konuklara ev sahipliği yapacak olan Bilişim Zirvesi'nin diğer oturumlarını takip etmek için bu adresten kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Konferansta görüşmek dileğiyle!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun