Genel 09 HAZİRAN 2009 / 14:52

'Akıllı Kentler' için yerel yöneticiler İzmir’de buluştu

Sampaş liderliğinde 25 kuruluşun biraraya gelerek oluşturduğu ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu' ikinci durağında yerel yöneticilerle İzmir’de buluştu.

Sampaş liderliğinde 25 kuruluşun biraraya gelerek oluşturduğu ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu' ikinci durağında yerel yöneticilerle İzmir’de buluştu.


Sampaş'ın liderliğinde 25 kuruluşun biraraya gelerek oluşturduğu ve dört ili kapsayacak ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu' Adana'dan sonra yerel yöneticilerle İzmir'de biraraya geldi. 8 Haziran'da İzmir Swissotel Grand Efes'te gerçekleşen etkinliğe İzmir Valisi Cahit Kıraç da katıldı. 21. yüzyıl akıllı kent uygulamalarının tanıtıldığı üç boyutlu örnek akıllı kent sergi alanının da yer aldığı etkinlikte iki farklı panel de gerçekleştirildi.


Etkinlik sempozyumunun açılış konuşmasını yapan Platform Lideri Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, TAKBİS ve MERNİS gibi projelerle devletin kararını çağdaşlaşmaktan yana ortaya koyduğunu belirterek ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu'nun da bu anlayışın bir devamı olduğunu belirtti. Denetlenebilir, sayılabilir uygun kentler oluşmasına bu platformla katkıda bulunacaklarını belirten Karakaya, "Uygar kentler geliştiğinde ülke de gelişecek" diye konuştu. Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç da, günümüz dünyasında bilgi üretilmeden ve verimli şekilde kullanılmadan ilerlemenin mümkün olmadığını vurgulayarak benzer projelerin mutlaka tamamlanması gereğine dikkat çekti. Bilgiyi üreten ve kullanan ülkeler arasında girmenin şart olduğunu dile getiren Kıraç, "Buna da yerel yönetimlerle başlamak zorundayız. Hızlı kentleşme daha rahat yaşam sürmeye ilişkin ihtiyaçlar, akıllı kentleri ortaya çıkarmaya başladı" diye konuştu. Toplumdaki değişimin kamudaki hizmetleri de şekillendirdiğini ifade eden Kıraç, "Artık kavramlar yeniden tarif ediliyor yeni içerikler yükleniyor. Değişim, kamuda en etkili yeni hizmet sunumlarının geliştirilmesini zorunlu kılıyor.Çağımızın yönetim anlayışı, belediyeleri de vatandaşa yüzü dönük bir yönetim anlayışına götürüyor" diye konuştu. Hızlı kentleşmenin İzmir'in mekansal gelişimini olumsuz yönde etkilediğine de değinen Kıraç, "Böyle güzel bir kenti yaşanabilir halde tutabilmek merkezi ve yerel yönetimlerle beraber yaşayanların ilgili tüm aktörlerin birlikte hareketini de zorunlu kılmakta. İzmir'in de diğer dünya kentleriyle birlikte daha yaşanabilir hale geleceğine inanıyorum" dedi.


Etkinlik sempozyumunda Sampaş Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Ilıkcan da ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu'nun vatandaşa ve yerel yöneticilere sağladığı avantajları katılımcılarla paylaştı. Platformun kentlinin doğumdan ölüme geçen süreçte yerel yönetimlere değen her türlü ihtiyaç veya sorumluluklarında, belediye hizmet ve servislerine daha kolay, hızlı, sürekli ve standart bir şekilde erişimini sağladığını dile getiren Ilıkcan, "Bireye işlemlerini kendi kendine başlatıp sonlandırabilme yeteneğini kazandırırken, bireyin denetim ve katılımcılık anlamında daha aktif olmasını sağlıyor" diye konuştu.Mobil teknolojiler, belediye hizmetlerine açılım getirecekEtkinlik sempozyumunda ‘Mobil İletişim ve Ötesi' konulu bir konuşma yapan Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de, mobil teknolojilerin pek çok farklı noktada yerel yönetimlere dokunabileceğine dikkat çekti. Mobil teknolojilerin kent yönetiminin akıllı hale gelmesinde ve vatandaşın bu çözümlerden faydalanmasında önemli bir rol oynadığını belirten Yener, "Özellikle konum bilgisi, ölçme değerlendirme sistemleri , elektronik imza gibi fonksiyonların kent hizmetine hızlılık ve verimlilik katabilecek uygulamalar" diye konuştu.


Yaşam kalitesi yükselen kentler nitelikli iş gücü ile katma değer yaratacakSempozyumda ‘Kentinizin Ekonomik Değerini Yükseltmek' konulu bir sunum yapan ve yerel yönetimlerin ihtiyacı olan gelir modellerini yaratmaları konusuna değinen Beşinci Düşünce Yönetici Ortağı Fatih Özçelik, kentlerin ekonomik kaynaklarının farkına varması gerektiğine dikkat çekti. Bu kaynakların ekonomik faaliyete dönüşmesiyle gelir elde edilmesi döngüsünün yaratılmasının zorunlu olduğunu belirten Özçelik, "Elde edilen gelirlerin hizmete dönüştürülmesi noktasında yerel yönetimler devreye giriyor.Hizmetin kalitesi ve niteliği artarsa yaşam kalitesi yükseliyor. Yaşam kalitesini yükselten kentte nitelikli iş gücü gelecektir. Bu da daha çok katma değer anlamına gelir" diye konuştu. Etkinliğe Türkiye belediyelerinin fotoğrafını çeken Deloitte'un hazırladığı araştırma sonuçlarını paylaştığı sunumu ile katılan Deloitte Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortağı M. Sait Gözüm, de belediyelerde hizmet kanalı kullanımında web'in tırmanışına dikkat çekti. Kamu kurumlarının sağlık, insan kaynakları, adalet, ulaştırma, güvenlik ve eğitim gibi birçok alan için bütünleşik çözümlere ihtiyacı olduğunu hatırlatan Gözüm, "Kamunun bu noktada yararlanacağı en önemli 2 avantajın teknoloji ve yönetişim olduğunu vurguladı. Platform ortakları arasında


Cadcorp, Motorola, HP, Oracle, Microsoft, Turkcell, Aktifbank, Koçsistem, Denizbank, Proline, E-kent, TEB, BilgiYön Yazılım, Gesa, Mobilera, Eczacıbaşı Bilişim, Infotech, Opus-it, Bilsag, Innova, Treo, E.T.T, LuckyEye ve Turatel'in yer aldığı etkinliğin bundan sonraki durakları ise sırasıyla 14-15 Mayıs'ta Ankara ve 21-22 Haziran'da İstanbul olacak.


 


 


 


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun