Genel 02 MAYIS 2013 / 13:41

‘Engelsiz Mesaj’ ile sessizlikler yok oluyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom Genel Müdürlüğü ‘İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz’ sosyal sorumluluk projesini 30 Nisan’da başlattı. ‘Engelsiz Mesaj’ adlı hizmetle işitme engelliler, taleplerini yazılı olarak sabit hatlara gönderebilecek.Tanıtım toplantısında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, işitme engelliler adına Nihat Kihtir, işitme engelli Tekin Talay’ın annesi Cevriye Talay konuşmalarını gerçekleştirdi. Binali Yıldırım şunları söyledi:
"Sadece para kazanmak, telefon, internet hizmeti vermekle olmaz. Sosyal sorumluluğu ön planda tutmak lazım. En büyük engel; zihinlerdeki engel… Engellilerin acımaya değil, anlaşılmaya ihtiyacı var. Engelli vatandaşlarımızın gönderecekleri mesajlarla sorunları çözüme ulaştırılacak. Vatandaş ile ilgili kurum arasında Telekom aracılık yapıyor” dedi. Tahsin Yılmaz da, Türkiye’deki engellilerin önemli bir kısmının iletişimde sorun yaşadığını belirterek, engelli vatandaşları iletişimde özgürlüklerine kavuşturmayı hedeflediklerini anlattı. Yılmaz, “Türk Telekom’un ‘Engelsiz Mesaj’ hizmetiyle engelliler, SMS ile ilgili kurumlardan yardım talep edebilecek. Böylece iletişimde engeller kalkmış olacak. Bu hizmet için ek bir cihaz, üyelik veya başka bir maliyet talep edilmeyecek."

Anne sesimi duyuyorlar! 

Etkinlikte işaret diliyle konuşan 28 yaşındaki işitme engelli Nihat Kıhtır, işitme engelli bir ailenin çocuğu olduğunu anlattı. Kıhtır, “Bu hizmetle artık yemek siparişi veriyorum, evimden kargo gönderiyorum. Son kez şöyle seslenmek istiyorum: Anne, benim sesimi duyuyorlar” dedi. Kıhtır’ın konuşmasını salondakiler işaret diliyle alkışladı.

Konuşmaların ardından Yıldırım ve Yılmaz, PTT Genel Müdürü Osman Tural ile ‘Engelsiz Mesaj’ hizmetini PTT Kargo ile Başkent Doğalgaz’a bağlanarak tanıttı. Yıldırım, daha sonra işaret dili eğitimi verilen sınıfları ziyaret etti. Proje kapsamında; TCDD, PTT ve Türk telekom gişe elemanlarına işaret dili eğitimleri verilmeye başlandı.

Engelsiz Mesaj sistemiyle işitme engelliler ev/cep telefonlarından kısa mesaj (SMS) ile, 444’lü ve sabit telefonlara interaktif (çift yönlü) erişim sağlayacak şekilde özel ve kamu kuruluşlarına mesaj göndererek hizmet alabilecekler. Engelli Dostu Numaralara sahip olmak isteyen kurum ve kuruluşlar, 444 14 44 veya 444 21 66 numaralı telefonlara ulaşarak bu hizmeti işitme engellilere verebilecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun