Fotoğraf/Video Kamera 26 KASIM 2014 / 16:05

Samsung NX1 ile D-SLR makinalara alternatif yaratmayı amaçlıyor

Samsung, üst segmentte yer alan yeni aynasız fotoğraf makinası NX1'i Türkiye'deki fotoğraf tutkunlarıyla buluşturdu. NX1 ile D-SLR makinalara alternatif yaratmak isteyen şirket, gelişmiş özelliklerle donatılmış cihazla fotoğraf dünyasında bir değişim yaratmayı amaçlıyor. 

Yazıya NX1'in teknik özelliklerinden söz ederek başlayalım. 15FPS kesintisiz AF çekim özelliği, 205 Faz Algılama noktalı Auto Focus (AF) System III otomatik odaklama sistemi ve 28MP APS-C BSI CMOS sensorü ile NX1’in çok işlevli performansı, geleneksel fotoğrafçıların aynasız kameralı fotoğraf makinalara karşı olan önyargılarını bir nebze de olsa kırabilir.NX1’in güçlü ve hızlı olan yeni DRIMe V Image Processor görüntü işleyicisi, kaliteli renk üretimi ve gürültü azaltma özelliğiyle öne çıkıyor. Ürün, profesyonel görüntüleme hızını güçlü çekirdeklerle sağlıyor. Cihaz ayrıca, harici herhangi bir donanıma gerek olmaksızın 4K UHD video kayıt desteği sunuyor. Gürültü konusuna dönecek olursak, ISO'nun yüksek değerlerde kullanıldığı durumlarda aynalı kameralara nazaran fotoğraf üzerinde çok daha az gürültü yarattığını belirtmekte fayda var.

Samsung Electronics Türkiye Dijital Görüntülemeden Sorumlu Satış ve Pazarlama Müdürü Cenk Güler konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“NX ailesinin son teknoloji ile tasarlanan, yüksek performansıyla göz dolduracak yeni üyesi NX1, Samsung’un fotoğraf alanındaki iddiasının en önemli kanıtlarından biri. NX1, Samsung’un fotoğrafçılık alanında sahip olduğu uzmanlığın zirve noktasını temsil ederken aynı zamanda yepyeni bir fotoğrafçılık döneminin gelişini müjdeliyor. Fotoğrafçılara bulundukları her ortamda inanılmaz kalitede çekim performansı sunan NX1’in Türkiye pazarında da üstün başarılar elde edeceğine dair inancımız tam.”Spor muhabirlerinin işini kolaylaştırıyor

Geniş Faz Algılama, aynı zamanda NX1’in, kadrajın neresinde olursa olsun bütün nesneleri içgüdüsel olarak takip edebilmesi anlamına geliyor. Fotoğrafçılar enstantaneleri tekrar etmeye gerek kalmadan en hızlı anları bile yakalayabiliyor. Bu teknoloji özellikle video meraklıları için ideal. NX1 film çekimi sırasında da Faz Algılamalı AF olanağı sağlıyor, böylece ortaya sağlam ve sarsıntısız görüntüler çıkıyor. Ayrıca görüntüyü otomatik olarak en doğru anda çeken yeni akıllı Samsung Auto Shot (SAS) özelliği ile daha da artıyor. NX1’in yeni DRIMe V işlemcisi sayesinde ileri donanım algoritmaları, yüksek hızlı hareketleri tanıyabiliyor ve deklanşör gecikmesini gerçek zamanlı hale getiriyor.

Cihaz kullanıcılarına yeni geliştirilen ve mikro lens cihazıyla Back Side Illumination (Arka Alan Aydınlatma-BSI) özelliğine sahip 28MP APS-C sensörü de sunuyor. Sıradan CMOS sensörleriyle karşılaştırıldığında BSI, lens ile sensörler arasındaki yolu açık tutarak, her piksele daha fazla ışık ulaşmasını sağlayan sensör, gürültüyü daha etkin şekilde azaltarak sinyal gürültü oranının düşmesini olanak tanıyor. Bunun sonucunda fotoğrafçılar loş ışıklı ortamlarda bile sorunsuz bir şekilde fotoğraf çekebiliyorlar.

NX1, ISO 100-25600 ve 51200’e geliştirilmiş ISO destekliyor ve karanlık ortamlarda bile iyi ışık almış, az gürültülü görüntüler yakalamanızı sağlıyor. Ayrıca özellikle NX1 için tasarlanan yeni teknoloji sayesinde fotoğraf makinelerinin ürettiği ve çıplak gözle görülemeyen belirsiz gürültü ortadan kaldırılabiliyor.Klasik ve sade tasarım

NX1’in magnezyum alaşımlı gövdesi deneyimli fotoğrafçıların alışık olduğu sağlam ve güçlü tutuş hissini sunuyor. Daha fazla seçenek arayanlar özel tasarlanmış dikey tutuş aksesuarını da edinebilirler. Bu aksesuar, daha büyük bir pilin kullanılmasını sağlarken, dikey ve yatay çekimlerin de daha kolay yapılmasını sağlıyor. NX1, toz ve su sıçramalarına dayanıklı olmasını kauçuk contalar ve bağlantı yerleri sayesinde dış çekim koşulları için de uygun.

Elektronik Vizör 2,36 milyon noktaya sahip XGA OLED ekrandan oluşuyor ve kullanıcılara son derece canlı ve insanı sarmalayan bir göz hissiyatında çekim deneyimi yaşatıyor. NX1’in EVF’yi destekleyen DRIMe V görüntü işlemcisi, deklanşör gecikme süresini 0,005 saniyeye indiriyor. Böylece EVF çekilen sahneyi neredeyse hiç gecikme olmadan, gerçek zamanlı olarak yansıtıyor. Dokunmatik 3 inç FVGA Super AMOLED ekran parlak ve doğal bir aydınlatmaya sahip. Üzerinde LCD panel bulunan tek kompakt kamera sistemi olan NX1’in UI senkronize durum ekran penceresi, çekim hızı ve pil durumu gibi birçok gelişmiş fotoğraf makinesi ayarını gösteriyor. Böylece fotoğraf makinesi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kumanda edilebiliyor.

 
ETİKETLER : samsung samsung nx1
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun