Fotoğraf/Video Kamera 04 HAZİRAN 2014 / 10:06

"Kış Uykusu" CineAlta F65 ile çekildi

Nuri Bilge Ceylan'ın Altın Palmiye ödüllü “Kış Uykusu” filmi Sony CineAlta F65 ile çekildi.

Nuri Bilge Ceylan, görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin yaptığı “Kış Uykusu” filmi ile,  67. Cannes Film Festivali ödül töreninde Altın Palmiye’yi kazandı. Çekimleri Sony CineAlta F65 kamera ile gerçekleştirilen ödüllü film, Kapadokya’nın karlı dağlarında otel işleten bir ailenin hikayesini anlatıyor. Ceylan’ın muhteşem fotoğrafik çekimleri ve uzun sahneleri ile tanınan filmlerinde estetik görünüm son derece büyük bir öneme sahip.
Yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Kış Uykusu”nu Sony CineAlta F65 ile çekmeyi tercih eden Ceylan “Çekimlere başlamadan önce kameralar arasında bir kıyaslama yapmak için gerçekleştirdiğimiz deneme çekimlerinin sonuçlarını görür görmez, yarattığı büyük farktan ötürü Sony CineAlta F65 kamerayı kullanmayı tercih ettim. F65 ile ilk defa 35 mm’den daha iyi bir kaliteye şahit oldum.” diyor.

Çözünürlüğün, renklerin doğallığının ve özellikle ten renklerinin kendisini cezbettiğini ifade eden Ceylan, “Kalite çok yüksek olduğundan, 4K’nın gerektiğinde görüntüleri yeniden kadrajlamakta bana daha fazla özgürlük vereceğini düşündüm. Bir film yapımcısı olarak, bu özgürlük benim için son derece önemli. F65 şu anda bulabileceğiniz en iyi 4K kamera.” şeklinde konuşuyor.