Fotoğraf/Video Kamera 06 AĞUSTOS 2015 / 14:13

Fotoğraftan yansımaları ayıklayan kamera teknolojisi

Google'ın ve MIT'nin beraber yürüttüğü proje ile fotoğraflardaki yansımaları yok edebileceğiz.

Arabayla giderken dışarıda gördüğümüz muhteşem gökyüzünün fotoğrafını çekmeyi denediniz mi? Ya da bir gökdelenin üst katlarından İstanbul'un güzelliğini? Belki de hayvanat bahçesindeki kaplanın fotoğrafı sizi daha çok ilgilendiriyordur...Bu fotoğraf tiplerinden özellikle bahsetmemin sebebi ise bu fotoğrafları çekerken önümüze cam veya tel örgü / parmaklık geçiyor olması. Parmaklıkların ardından çekilmiş bir kaplan fotoğrafı fazla güzel görünmez. Gökdelenin tepesinden şehrin ışıklarının fotoğrafını çekerken elimizdeki telefonun, ayakkabılarımızın ve hatta tişörtümüzün olduğu gibi görünmesini istemeyiz. Google'ın ve MIT'nin beraber yürüttüğü araştırma, fotoğrafın kendisi ile yansıma ve tel örgü gibi fotoğrafı bozan etmenler ayrı katmanlar olarak ayrılabilmesini sağlıyor.2 katman olarak ayrılan fotoğrafın sadece "arka plan" bölümünü aldığımız takdirde yansımadan ve tel örgülerden arınmış bir fotoğraf elde edebiliyoruz. 2. katmanda ise komple yansımalar ve tel örgü benzeri cisimler yer alıyor.

Bu teknoloji şimdilik -HDR gibi- birkaç fotoğrafın birleştirilmesiyle çalışıyor. Hatta görüntünün sabit değil, hareketli olması gerekiyor. Dolayısıyla şimdilik videolarda ve panorama fotoğraflarında çalışıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun