Enerji 07 OCAK 2014 / 15:05

Yeşil kimyayla üretim mümkün

Ankara Forumları Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi.Paralel olarak gerçekleştirilen Yeşil Masa Çevre Forumu, Toplumsal Vicdan Bellek Forumu, Fazla Mesai Diren/iş Forumu, Tribün United Taraftar Forumu ve Yeter AVM Alternatif Tüketim Forumu’na ilgi yüksekti. Yeşil Masa Çevre Forumu’nun moderatörlüğünü yapan ODTÜ Kimya Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İnci Gökmen,  “Hava, su, toprak, doğa tehdit altında. Ankara’da binlerce ağaç kesildi. HES’ler, termik santraller hepimizi etkiliyor. Ankara için ne yapabiliriz?” çerçevesinde konuştu.

Güneşköy, organik üretim için iyi bir örnek
Gökmen, çevre sorunlarıyla ilgili bir değerlendirme yaparak “Dünyanın kaynakları sona yaklaşıyor, bio çeşitlilik azalıyor, iklim değişiyor, çok yoğun miktarda kimyasallar kullanılıyor. Burada nasıl etkili olabiliriz? Bunları durduracak nasıl stratejiler geliştirebiliriz? Kanser vakalarında yoğun artışlar gözlenmekte. Yeşil kimya ile üretim yapmak mümkün. Üreticiler de kullanıcılar da bunu talep etmeli. Esas olan atığı üretmemektir; geri kazanım yapılacak en son şey olmalı. Sadece kimyasal atıklar değil, evsel, tarımsal atıklar da sıfıra dönüştürülebilir. Bununla ilgili yöntemleri geliştirebiliriz” dedi. Güneşköy girişiminden de söz eden Prof. Dr. İnci Gökmen, öncelikle bir ekoköy girişimi olarak başladıklarını, temiz, organik üretim yaparak örnek olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Gökmen, “Güneşköy; Ankara – Kırıkkale sınırında. 7-8 senedir organik tarım yapıyoruz. Temiz gıda üretiyoruz. Köydeki kişiler de, başka gruplar da bizden esinlenerek organik tarım yapmaya başladılar. Organik pazarlar arttı. Gerçekleştirilen proje kapsamında köydeki kadınlar para kazanmaya başladılar. Diğer yandan, alternatif, doğal malzemelerden yapılar yaptık” şeklinde konuştu. Oturumda görüşlerini paylaşan Prof. Dr. Ali Gökmen de iyi model oluşturmanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Ali Gökmen, “Bir sistemin çalıştığı görüldüğünde başkaları da kopyalayabiliyor. Şehirle köy ortak çalışabilirse, Ankara yakın çevresinden faydalanabilir. Kendi besinimizi üretemez miyiz? Bu kültürü şehrin içine taşıyamaz mıyız? ‘Kentsel Dönüşüm’ yerine, ‘Yerinde İyileştirme, Yerinde Dönüşüm’ yapılamaz mı? Şehir insanı olarak bize görev düşüyor ve bizi takip edecek çok insan olacağını düşünüyorum?” açıklamasını yaptı. Oturumun sonunda; yerel yönetimlerden ne istediğimizin yer aldığı bir yol haritasının oluşturulması gerektiği saptaması yapıldı ve Yeşil Forum Grubu oluşturulmasına karar verildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun