Enerji 04 MAYIS 2015 / 11:11

Solar park ile yılda 36.665 ağaç kurtulacak

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak olan, Türkiye’nin en büyük solar parkında kullanılan kablolar, Prysmian Türkiye tarafından tedarik ediliyor.

Proje, Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde aynı lokasyonda, 18 MWp büyüklüğü ile Türkiye’de devreye alınmış en büyük güneş enerjisi santrali olma özelliğini taşıyor. Proje, 7 MWp’i Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ve 11 MWp’i Seferoğlu Elektrik A.Ş. mülkiyetinde olmak üzere, iki parçadan oluşuyor ve ülkemizi, yenilenebilir enerjiyle tanıştırarak ülke ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyor. Projenin Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 7 MWp büyüklüğündeki ilk ayağının açılışı, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Prysmian Türkiye’nin de fotovoltaik kabloları ile birlikte, kontakt ve konnektörlerini de temin edeceği, minimum 25 yıl ömrü bulunan 18 MWp'lik tesis sayesinde, yılda yaklaşık 25.000 MWh enerji tasarrufu yapılırken; yıllık 36.665 agaci kurtarması ve 12,833 tonluk CO2 salınımının önüne geçilerek, ekolojik sisteme katkıda bulunulması hedefleniyor. Proje kapsamında devreye girecek olan santralin toplam maliyetinin, 6 ila 7 yıl arasında geri kazanılması öngörülüyor.

“Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz” misyonu kapsamında ülke çapında önemli projelerde yer alan Prysmian Group Türkiye, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi’ne, Almanya’da üretimi tamamlanan 160 km uzunluğundaki kabloları, santralin ihtiyacı doğrultusunda, parça parça tedarik ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun