Enerji 06 AĞUSTOS 2015 / 13:48

Japonya yüzen rüzgar türbinlerine geçiş yapıyor

Fukuşima'da meydanae gelen nükleer felaketten sonra alternatif enerji yöntemleri üzerinde çalışan Japonya, yüzen rüzgar enerjisi türbini ile 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi hedefliyor. Fukuşima nükleer kazasının ardından alternatif enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen rüzgar türbini ile 7 megavatlık kurulu güç elde etmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında üretilen 7 megavatlık türbin 104 metre uzunluğunda, üç kanattan oluşan pervanenin bir tanesi ise 80 metre uzunluğunda olacak. Denizden 32 kilometre uzağa kurulan türbin 20 tonluk deniz içi sabitleyiciler kullanılarak inşa edilecek.

Bu noktada kafalarda tsunami konusu soru işareti yaratsa da, geliştirilen rüzgar türbinlerinin dev dalgalara, tsunamilere ve depremlere karşı dayanıklı olacağı belirtiliyor. Konuyu değerlendiren proje mühendislerinden Katsunobu Shimizu konuyu şu şekilde değerlendirdi

"Projede yer alan türbin, teknik özellikleri açısından dünyanın en büyük yüzer rüzgar türbini. Proje için üretilen rüzgar türbini ve deniz altı destekleyici ekipmanların yaklaşık 20 metre uzunluğunda dalgalara karşı sağlam kalabilir. Shimizu, Japonya'nın enerji ihtiyacını karşılamak için benzer alternatif kaynakların inşaatının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini söyledi."

İnşaatı süren türbinin 401 milyon dolar değerinde olduğu belirtilirken, proje Japon firması Marubeni Co., Japonya Hükümeti, bazı özel ve kamu kurumlarının desteği ile yürütülüyor.

Bilindiği gibi Japonya'da 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yaşanan Fukuşima faciası sonrası bazı nükleer istasyonlar kapatılmıştı. Bu tarihten beri alternatif enerji çözümleri üzerine hummalı bir çalışma içerisine iren Japonya'nın, rüzgar türbinleri ile ne denli başarılı olabileceğini zaman gösterecek.