Enerji 31 MART 2015 / 13:56

Elektrik kesintisi Türkiye'de hayatı sekteye uğrattı

Sabahtan saatlerinden itibaren Türkiye'nin birçok ilde elektrik kesintisi meydana geldi. TEİAŞ, kesintinin nakil hatlarında saat 10.36'da yaşanan sorun nedeniyle meydana geldiğini bildirdi. Bölgesel olarak su ve internet erişiminde de problemler yaşandı. Türkiye genelinde saat 10.36'da nakil hatlarında yaşanan sorun nedeniyle elektrikler kesilince yaşam altüst oldu. İstanbul'da elektrik kesintisi nedeniyle Metro, Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. İzmir'de ve Ankara'da da metro seferleri durdu. İstanbul'a saat 13.00 sularında elektrik verilmeye başlandı.

Kesintinin yaşandığı iller arasında İstanbul, Ankara, Adıyaman, Batman, Karaman, Karabük, Mardin, Trabzon, Aydın, Artvin, Edirne, Düzce, Diyarbakır, Kars, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Rize, Sinop, Gümüşhane, Amasya, Antalya, İzmir, Bursa, Giresun, Adana, Isparta, Burdur, Bitlis, Yozgat, Kütahya, Sivas, Siirt, Kayseri, Çanakkale, Konya, Gaziantep, Hatay, Kırşehir, Denizli, Kahramanmaraş, Eskişehir, Uşak, İzmit, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun yer alıyor.

Elektrik kademeli olarak verilmeye başlanırken, elektriğin verilmeye başladığı iller arasında Ankara, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Erzurum, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Bayburt, Giresun, Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop bulunuyor. Bunun yanı sıra şehirlerden elektriğin zaman zaman tekrar kesildiği bilgisi geliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye geneline büyük oranda, İstanbul'a ise yüzde 80'ler civarında elektrik verildiğini ifade ederek, "Kısa bir süre içerisinde tamamen enerjilendirilmiş olacak diye düşünüyoruz" dedi. Yıldız bunun yanı sıra, geceleri elektrik tüketiminin düşük olduğunu, gündüz yaşanan yüklemenin mevcut kesilmenin temel sebebi olduğu yönünde 'ilginç' bir açıklamada bulundu.