Enerji 29 NİSAN 2015 / 10:06

Çiftçinin ilacı güneş enerjisi olacak

EkoRE, Şanlıurfa'da gerçekleştirdiği proje ile tarım alanlarını güneş enerjisiyle suluyor. Elektrik alamayan bölgelerde, ürünlerin susuz kalmasının önüne geçen projenin sahibi EkoRE, güneş enerjisiyle üretilen elektrik sayesinde hem tarım ürünlerini kurtarıyor hemde pamuk gibi katma değerli ürünlerin zamanda sulanmasını sağlayarak çiftçinin daha çok kazanmasını sağlıyor.Şanlıurfa başta olmak üzere Anadolu’nun pek çok bölgesinde çeşitli nedenlerle tarım alanlarının sulanamamasının çiftçiyi sıkıntıya soktuğunu belirten EkoRE CEO’su Serhan Süzer; geçen sene Urfa'daki verimli topraklarda milyar liralık tarım ürününün güneşten kavrulduğunu ve EkoRE olarak bu soruna çözüm ürettiklerini, çiftçilerin bu bağımsız elektrik üretimiyle ürünlerini kurtaracaklarını sözlerini ekledi.

EkoRE’nin fotovoltaik sistemlerle desteklenen tarımsal sulama projesi kapsamında, güneş panelleri aracılığıyla elde edilen elektrik enerjisiyle sulama kuyularından su çekilerek tarım alanlarına ulaştırılması sağlanıyor. Böylece çiftçiler elektrik hattı bulunmayan ya da sürekli elektrik alamayan tarım alanları da dahil olmak üzere her yerde sulama yapabiliyor. EkoRE tarafından kurulan sistemin PV kurulu gücü 65 kWp olup 37 kW gücündeki dalgıç pompa ile 72 metre derinlikten günde 1.000 metreküpten fazla su çekme kapasitesine sahip bulunuyor. Minimum 25 yıl kullanım ömrü bulunan sistem, bakım ve işletme giderlerinin yok denecek kadar az olmasıyla dikkat çekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun