EMC 19 KASIM 2013 / 17:55

Veri yedeklemede teypten diske geçiliyor

EMC, “Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri ile Kanıtlanmış İş Değeri Yaratmak: Türkiye ve Orta Doğu Bölgeleri Yatırımın Geri Dönüş Analizi” başlıklı bir rapor yayımladı.Raporla ilgili bilgiler vermek üzere EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez ve EMC Veri Yedekleme ve Kurtarma Bölge Satış Müdürü Gökçe Öztürk bir toplantı düzenledi.

IDC tarafından hazırlanan rapora göre, EMC yedekleme ve kurtarma çözümlerini kullanan şirketler, 2.9 milyon doların üzerinde tasarruf gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, sadece eski teyp kütüphanelerinin kaldırılması ve depolama verimliliğinin veri tekilleştirilmesiyle arttırılması sayesinde 1.7 milyon dolar civarında tasarruf elde edildiği, bu rakamın toplam tasarrufun yüzde 58’ini oluşturduğu görüldü. Araştırmaya tabi olan şirketler, yüzde 454 oranında yatırım geri dönüşünün yanı sıra, çözümlerin geri ödeme süresini ise beş aydan az olarak gözlemledi.

Araştırma, BT çalışanlarının veri yedekleme ve kurtarma görevlerine ayırdıkları sürede yüzde 75’lik azalma ve geri yükleme sürelerinde ise ortalama 9 saatten 1 saate gerileyerek, yüzde 88 oranında iyileştirme sağlandığını ortaya koydu. Daha önceleri yüzde 40 olarak belirtilen operasyonel kurtarmaların başarı oranı yüzde 100’e ulaşarak, üstün bir başarı elde edildiği bildirildi.

Finans, telekom ve enerji sektöründe dönüşüm hızla sürüyor

Veri yedekleme ve kurtarmada finans, telekom ve enerji sektörlerinde hızlı bir dönüşüm yaşandığını dile getiren Gökçe Öztürk, “Araştırmaya konu olan şirketlerin 3’ü Türkiye’de bulunuyor. Bu şirketlerin yıllık ortalama yüzde 35 civarında verilerinin büyüdüğü görülüyor. Bu artış hızına göre bakıldığında, yeni nesil veri yedekleme ve kurtarma çözümleri özellikle büyük ölçekli şirketler için önemli tasarruf sağlıyor” şeklinde konuştu. Öztürk şu infografiği paylaştı: 

EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, araştırmaya ilişkin olarak şunları söyledi:
“BT ve iş liderleri tarafından yönetişim gereksinimlerine ve iş sürekliliğine öncelik verilen bu bölgede, ileri yedekleme ve kurtarma stratejilerine sahip kurumlara olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını görmekteyiz. Ekonomik belirsizlik içerisinde akla gelen en doğal tepki maliyetleri kısmak olsa da; bu araştırma, kurumların veri ve uygulamalarının, bir diğer deyişle değerli varlıklarının korunması ve hızlı bir şekilde kurtarılabilmesi için, yeni nesil yedekleme ve kurtarma teknolojilerine yatırım yapmanın çok akıllıca bir seçim olduğunu gösteriyor. Sonuçlar; telekomünikasyon, bankacılık ve finans gibi dikey pazarlarda faaliyet gösteren ve EMC yedekleme ve kurtarma çözümlerini kullanan dokuz önemli şirketin verdiği yanıtlar doğrultusunda elde edildi. Maliyetin hızlıca karşılanması, performansta görülen kayda değer artışlar ve toplam 3 milyon dolar değerindeki yıllık tasarruf gibi araştırma sonuçları, yedekleme ve kurtarma hizmetlerinin altında yatan iş değerini vurguluyor.”

Şirketler yatırım getirilerini belirledi

IDC Yazılım Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu, araştırmaya yönelik açıklamasında “Orta Doğu ve Türkiye'deki müşteriler, paydaşlarının yedekleme ve kurtarma teknolojilerinin getirdiği iş değerini daha iyi anlayabilmeleri için, bu teknolojilerin ne tür bir yatırım geri dönüş değerine sahip olabileceklerini daha iyi belirlemenin yollarını araştırıyor. IDC, Orta Doğu ve Afrika'daki dokuz endüstri liderinden aldığı yanıtlar ışığında bu çözümlerin yatırım getirileri ve maliyeti karşılama sürelerinin yanı sıra, işlemsel getirilerini de açıkça belirledi. Edinilen bulgulara göre, çalışma ortamlarına uygun yedekleme ve kurtarma çözümleri kullanan şirketler, personel üretkenliğinde ve işlemsel getirilerde artış kaydetti ve sürekli olarak büyüyen veri hacmini erişilebilir, kullanılabilir ve koruma altında tutabilme yönünde dikkat çekici bir iyileştirme sağladı" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun