EMC 01 TEMMUZ 2011 / 14:39

Microsoft, Apple ve EMC hızlı davrandı, Nortel'in patentleri Google'a yar olmadı

İflas eden telekom şirketi Nortel, elinde kalan patent portföyünü 4,5 milyar dolara, içinde Apple ve Microsoft’un da olduğu altı şirketten oluşan bir konsorsiyuma sattı. Konsorsiyumun diğer üyelerini Sony, Research In Motion, Ericsson ve EMC oluşturuyor.Nortel’in varlıklarının satışı çok büyük çekişmelere sahne oldu. Bu süreçte Google ve Intel kaybedenler safında yer aldı.

Bu satış, 6 binden fazla patenti ve patent başvurusunu kapsıyor. Bunlar içinde veri ağı altyapıları ve yarı iletkenlere dair çalışmalar da yer alıyor.

Nortel Strateji Müdürü George Riedel, “Bu işlemin büyüklüğü ve dolar bazında değerini tahmin etmek zor. Çünkü dünyanın önde gelen şirketlerinin bu portföye yönelik büyük bir ilgisi var” dedi.

Google, ilgili patentler için Nortel'e Nisan ayında 900 milyon dolar önermişti.

Batan geminin malları yığınla para ediyor

Ocak 2009’da iflas koruma kapsamına giren Kanadalı Nortel, o günden beri de varlık satışı yapıyor. Şirket bu süreçte yaklaşık 3,2 milyar dolar gelir elde etti. Geçtiğimiz Perşembe günü Nortel mahkeme kararıyla iflas koruma tarihini 14 Aralık’a kadar, ‘Nortel şirketlerinde istikrar sağlamak ve diğer yeniden yapılandırma çalışmalarını devam ettirebilmek’ amacıyla uzattı.

Satılan Patentler ise şirket tarafından satılan son büyük varlık olarak görünüyor. Zira patentler de fikrî varlık olarak giderek daha yüksek fiyatlandırılan varlıklar halini alıyor. Neticede ilgili patentlerin satış fiyatı 1-2 milyar dolarlık tahminlerin çok üzerinde gerçekleşti. Bu da patent nedeniyle sürekli davalara maruz kalan şirketler için entellektüel sermayeye sahip olmanın ne kadar önem kazandığını ortaya koyuyor.

Patent kazanan gruplardan Ericsson’un Fikri Varlıklar Müdürü Kasim Alfalahi, “Nortel’in patent portföyü 100 yıldan uzun süren Ar-Ge çalışmalarının mirasından oluşuyor. Ayrıca telekomünikasyon ve diğer sektörlere yönelik bazı önemli patentleri de içeriyor. Konsorsiyumun patentleri uzun vadede sektör için en faydalı biçimde hayata geçireceğine inanıyoruz” dedi.