EMC 04 ARALIK 2013 / 17:13

Kamu kurumlarında büyük veri konuşuldu

“Dönüşüme Liderlik Edin” temasıyla bu yıl yedincisi düzenlenen EMC Forum’da, Türkiye’deki karar vericilerin Büyük Veri ve BT Dönüşümü hakkındaki görüşleri üzerine gerçekleştirilen araştırma sonuçları da paylaşıldı.

EMC’nin bu yıl yedincisini düzenlediği EMC Forum etkinliği, 4 Aralık Çarşamba günü, Başkent Ankara’da gerçekleştirildi. T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımı ile gerçekleştirilen EMC Forum; Bulut ve Büyük Veri konuları çerçevesinde, “Dönüşüme Liderlik Edin” temasına odaklandı. Forum’un açılış konuşmasını, EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jason Capitel üstlendi.

EMC Forum’un ev sahipliğini yapan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez forum ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Büyük veri her çapta ve her tür şirket ve kurum için önemli ancak özellikle kamu kuruluşlarının hayati önem taşıyan uygulamaları ve büyüklüğü, başarılı büyük veri uygulamaları için ek bir önem arz ediyor. Kamu kurumları hem şirketler hem de vatandaşlara doğrudan hizmet veren, çok önemli altyapı ve uygulamaların sahibi ve dolayısıyla verilerin de işlendiği ve korunduğu yerler. Önemli olan; büyük veriyi doğru bir platformda tutmak, doğru araçlar ile analiz etmek ve sonucunda hem kurum hem de vatandaşların hayatını daha etkin, verimli olacak şekilde iyileştirmek. EMC Forum’da, kamu bilgi işlem yöneticilerinin bu konularda ufkunu genişletmeyi, örnekler vermeyi, bu işe başlamak isteyenlere yol göstermeyi hedefliyoruz.”Kamu kurumlarının teknoloji kullanımı ve bu yöndeki yatırımlarının, Türkiye’nin küresel rekabet gücünü ve hemen her alandaki etkinliğini doğrudan etkilediğini vurgulayan Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu değişimin bilinci ile hareket etmekte olan kamu kurumları için BT alanındaki değişim sürecinde EMC olarak Ankara’da olmak ve bu sürece katkıda bulunuyor olmak bizler için gurur verici.”

Konuşmasında EMC’nin, Türkiye’deki karavericilerin Büyük Veri ve BT Dönüşümünün işletmelerine getirdiği zorluklar ve fırsatlar hakkındaki görüşleri üzerine gerçekleştirdiği araştırmaya değinen Sönmez; “Bu araştırma; Türkiye’deki şirketlerin her geçen gün daha büyük bir kısmının Büyük Veri analitiği teknolojisi ile elde edilebilecek dönüştürücü faydaların farkına vardığını ortaya koyuyor. Yalnızca üst düzey yöneticiler Büyük Veri analitiği fikri ile ilgilenmeye başlamakla kalmıyor, aynı zamanda birçok işletme söz konusu teknolojinin sunacağı büyük rekabet avantajları ile güvenlik konusundaki faydaların da bilincine varıyor. Bu da BT dönüşümünün önemli bir süreci ve Türkiye’deki işletmeler de henüz yolun başında. Türkiye’nin de içinde olduğu bölgedeki işletmelerin birçoğu şimdiden işletmelerini sanallaştırmaya ve bulut bilişime uygun hale getirme çalışmalarına başladı ve daha da önemlisi, bazıları tamamen yazılım tanımlı altyapılar oluşturdu. Bu yaklaşım, Büyük Veri analitiği ile bir arada Türkiye’deki işletmelerin de çevikliğini ve rekabet gücünü olağanüstü artıracaktır” şeklinde konuştu.

Şirketlerin yüzde 50’si, Büyük Veri Analitiği Teknolojisinin Bir Sonucu Olarak Rekabet Avantajı Sağladı

170 tepe yöneticinin katılımı ile gerçekleşen EMC Büyük Veri araştırmasında; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 84’ü işletmelerindeki karar verme mekanizmalarının Büyük Veri’yi daha etkin kullanarak geliştirilebileceğini söylerken, yüzde 50’si işletmelerindeki üst düzey yöneticilerinin Büyük Veri’den elde edilen bulguların işle ilgili kararlarda önemli bir etkisi olacağına inandığını ifade etti.Araştırmaya katılanların yüzde 50’si, Büyük Veri analitiği teknolojisinin bir sonucu olarak bir rekabet avantajı sağladıklarını ve yüzde 81’i de aynı araçları kullanan sektörlerin başarılı olacağına inandığını ifade etti. Katılanların yüzde 77’si Büyük Veri teknolojisinin siber saldırıları tanımlama ve bu saldırılara karşı korunmada çok önemli bir unsur olacağı konusunda hemfikir oldu. Bu önemli bir oran zira Türkiye’deki araştırmaya katılanların yüzde 62’si bu teknoloji sayesinde ihtiyaç duyduklarında tüm verilerini tamamen kurtarabileceklerinden emin.

Ancak araştırma, katılan şirketlerin yüzde 11’inin Büyük Veri teknolojisini sistemlerine kurmakla ilgili şu an için kesinleşmiş bir planları bulunmadığını ortaya koyuyor. İşle ilgili karar verme sürecinde en önemli faktör yüzde 63’lük bir oranla bütçe olarak ifade edilse de, Büyük Veri’nin benimsenmesinin önündeki engel olarak en yaygın sayılan sebep (yüzde 46) faaliyet alanlarının Büyük Veri konusuyla ilgisinin az olması.

Şirketlerin yüzde 68’i, Önümüzdeki Üç Yıl İçinde Çalışanlarının, Mevcut Bilgi Ve Becerileriyle BT’deki Yeniliklere Ayak Uydurmada Zorlanacağına İnanıyor

Şirketler, BT dönüşümünü teşvik eden işle ilgili önceliklerin en yaygın unsurların süreç verimliliği/operasyonel verimlilik (yüzde 67) ve gelişmiş veri yönetimi ve analizi/analitiği (yüzde 42) olduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 81’i işletmelerinin teknolojiye yatırımı hedeflerine ulaşmada stratejik bir yöntem olarak gördüğünü ifade etti. Yüzde 68’i ise, önümüzdeki üç yıl içinde çalışanların mevcut bilgi ve becerileriyle BT’deki yeniliklere ayak uydurmada zorlanacağına inandığını söyledi.

Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü şirketlerinin işle ilgili öncelikleri başarılı bir şekilde yerine getirecek uygun düzeyde bilgi ve beceriye sahip olduklarına inandıklarını belirtirken, yüzde 47’si işle ilgili önceliklerle başa çıkmanın önündeki en büyük engelin kültürel engeller olduğu konusunda hemfikir oldu.
ETİKETLER : emc emc forum ankara
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun