EMC 03 MAYIS 2011 / 19:43

Iomega ile KOBİ’ler kendi bulut depolama sistemlerini kuracak

Ağ erişimi sayesinde bulunduğunuz her yerden depolama yapabilen disk kutularını pazara sunan Iomega, özellikle KOBİ’lere yönelik uygun fiyatlı kişisel bulut depolama ortamları sunuyor. Şirket, 2011 yılında Türkiye'de toplam 2,5 milyon dolarlık satış yapmayı hedefliyor. EMC’nin yazılım tarafındaki desteğiyle geliştirdiği ağ destekli depolama birimleriyle ön plana çıkan Iomega, geçtiğimiz yıldan beri kaydettiği yüksek satış rakamlarını daha da yukarı çekmeye hazırlanıyor. Iomega Ülke Müdürü Eftal Sezer ve Arena Kurumsal Ürünler Grup Müdürü Cenk Soyluoğlu ile yaptığımız küçük söyleşide markanın 2011 hedeflerini ve öne çıkan ürünlerini daha yakından değerlendirme fırsatı bulduk.

EMC’nin, 2008 yılında satın aldığı Iomega’yı kendi veri depolama vizyonunun etkisiyle farklılaştırdığını söyleyen Arena Kurumsal Ürünler Grup Müdürü Cenk Soyluoğlu, Iomega’nın bu noktadan sonra EMC’nin giriş ve orta seviyede tamamlayıcı markası haline geldiğini belirtti.

Iomega’nın; ev kullanıcılarına ve KOBİ’lere yönelik giriş seviyesindeki ürünlerden, daha büyük işletmelerdeki veri depolama ihtiyacını gidermek üzere ‘rack’e takılabilen ürünlere kadar geniş bir portföyü bulunduğuna dikkat çeken Soyluoğlu, bu ürünlerde EMC’nin yazılım çözümlerinin kullanılmasının ürünlerin güvenilirliğini artırdığını söyledi.

2010 yılında harici depolama ürünleri pazarında 600 bin adet satış hacmi olduğunu söyleyen Iomega Ülke Müdürü Eftal Sezer ise, Iomega’nın bu satışın 90 bin adedini gerçekleştirdiğine dikkat çekerek markanın son yıllarda ağa bağlı depolama (NAS) ürünlerinde büyük bir yükseliş kaydettiğini belirtti.

[caption id="attachment_25095" align="alignnone" width="455" caption="Iomega Ülke Müdürü Eftal Sezer ve Arena Kurumsal Ürünler Grup Müdürü Cenk Soyluoğlu"][/caption]

“Bulut bilişim mevcut yapıyı değiştirecek”

Veri depolama çözümlerinde bulut bilişimi değerlendiren Cenk Soyluoğlu, “Arena teknolojiyi sadece satan bir şirket değil, aynı zamanda kendi içinde de bilişim çözümlerini çok yoğun şekilde kullanan bir şirket. 2000 yılından beri üzerinde çalıştığımız SAP altyapısı sayesinde bulut bilişimin bazı safhalarını kullanmış da oluyoruz. Dolayısıyla Türkiye’deki şirketlerin ihtiyaçlarının ne yöne doğru gittiğini görmek bizim işimiz. Öngörümüz bulut bilişimin şu anda var olan bilişim işini evirmesi ve büyütmesi. Bu büyüme de tabii ki buluttaki depolama ihtiyacını körükleyecek. Biz Iomega’nın bu büyümeyi çok erken dönemde görerek buna göre ürünler geliştirebildiğini düşünüyoruz. Iomega bireysel ile kurumsal alan arasındaki çok önemli bir boşluğu dolduruyor” dedi.

Iomega'dan kişisel bulut depolama çözümleri

Küçük ofisler, ev kullanıcıları ve KOBİ’lerin depolama ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen Iomega Home Media Cloud Edition, adından da anlaşılabileceği gibi bu alanda bulut bilişime geçişin yapı taşlarından biri. EMC’nin yazılımları ile desteklenen ürün hem tek hem de çok kullanıcılı ortamlarda sağladığı kolay bağlanabilirlik ve güvenli erişim özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Sezer’in verdiği bilgilere göre ethernet bağlantısı ile ağa bağladığınız kutu, tanımladığınız 250 kullanıcı için özel bir bulut alanı yaratmış oluyor. Böylece ürüne bilgi depolamak veya üründeki kayıtlı bilgiye ulaşmak için doğrudan ürünün bağlı olduğu ağ üzerinde bulunmanıza gerek yok, internet üzerinden bağlanarak yetkilendirilmiş hesabınızla bağlantı kurmanız yeterli.

Kurulumun ardından ürünün yazılımı üzerinden kişilere yetki verebiliyor ve kimin hangi dosyalara erişebileceğini tayin edebiliyorsunuz. Yetkilendirmeyi kişilerin e-posta adreslerine gönderdiğiniz mesajlar üzerinden yapabiliyorsunuz.

Verilerin güvenliği açısından Iomega Cloud Edition serisinin RAID 1 destekli sürümleri de bulunuyor.

StorCenter ix4-200d ile veriler güvende

RAID desteği ve uzaktan erişim kolaylığıyla ön plana çıkan StorCenter ix4-200d’nin başarısından bahseden Eftal Sezer, bir bayilerinin veri depolama ihtiyacının yüksek olduğu MR cihazları bulunan işletmelere bu cihazı satma fikrinin gerçeğe dönüştüğünü belirterek: “Bayiimiz şu anda İstanbul’da MR cihazı bulunan hemen tüm sağlık kuruluşlarına bu cihazı kuruyor. MR görüntüleri Iomega’larda saklanıyor” dedi.

Bu tarz ürünlerin özellikle birden çok kişinin erişimini gerektiren, yoğun hacimli verilerin işlendiği ortamlar açısından ideal çözüm ortaya koyduğunu söyleyen Sezer, "Bu ürünlerin kullanımına dair daha birçok farklı senaryo ortaya koyulabilir. Özellikle KOBİ'lerin bu özelliklerden verimli bir şekilde faydalanabileceğini düşünüyoruz" dedi.
ETİKETLER : arena iomega kobi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun