EMC 11 MAYIS 2011 / 09:51

EMC: "Yönetebilmenin sırrı ölçmekte saklı"

EMC World’ün ikinci gününde açılış konuşmacısı VMware CEO’SU Paul Maritz oldu. Las Vegas'taki etkinliği yerinde takip eden Handan Aybars, izlenimlerini BTnet.com.tr okurlarıyla paylaşmaya devam ediyor. “Herkeste bir bulut lafıdır gidiyor” sözleriyle konuşmasına başlayan Maritz’e göre dijital hayatta çok fazla veri var ve bunların üzerine sürekli yenileri eklenmeye devam ediyor. Bunların hepsinin bir yerde saklamak da doğal olarak mümkün değil. Bu da bulutu tüketici tarafında da öne çıkartıyor.

Maritz’e göre iş dünyasının aklındaki soru, bu yapıya nasıl uyum sağlayabileceği. BT sektöründe altyapı yatırımlarının da artık rekabet avantajı sağlamadığının görüldüğüne dikkat çeken Maritz, şu noktaların altını çizdi:

“Geçen 20 yıl içinde herşey birbirine karıştı. Veriyi kontrol etmek iyice zorlaştı. Artık altyapı için değil, yeni uygulamalar için yatırıma, paraya ihtiyaç var. Facebook nesli ve bu neslin bilgi tüketimine dair alışkanlıkları da bunu gerektiriyor. Intel’in efsanevi yöneticisi Andy Grove’un da dediği gibi, 'ölçemezsen yönetemezsin'. BT ve müşterinin bu yoldaki yolculuğu da ilk kez bir noktada kesişiyor. Bulut döneminde standart BT ölçütleri gündeme gelir. Bu altyapı daha da düzenli kullanımı sağlayan bir yapı. BT böylece sadece kullanıcının işini kolaylaştırmakla kalmıyor, üretim ve tüketimde de yeni bir dönemi başlatıyor.”

Araçlar bütünüyle değişti

Peki ama müşterilerin mevcut uygulamalara yaptığı önemşi miktarda yatırım ne olacak? Maritz, BT şirketlerinin bu altyapı üzerinde farklı iş modellerine uygun çözümleri geliştirebilmesi gerektiğine işaret ederek, kullanılan cihazların da değiştiğini hatırlattı. Bu durumu, “Windows aynı kaldı ama iş ve cihaz yapısı değişti” sözleri ile özetleyen Maritz, “Böyle olunca, altyapıyı ve teknolojiyi son kullanıcı için bu bakışla yeniden yapılandırmak gerekiyor” dedi.

Maritz’e göre bulut ile yeni bir BT yönetim modeli doğuyor. Burada birinci katman, altyapı dönüşümünü ve yönetimini hayata geçirmek. Bulut altyapısı ‘ölçüm odaklı’ ilerlemeyi sağlıyor ve şirketlerde özel buluta doğru bir yönelim var. Fakat Maritz, melez yapının da zamanla öne çıkacağı kanısında. İkinci katman ise uygulamaları dönüştürmek.

Kullanıcı odaklı BT yaklaşımı şart

Özellikle son 5-6 yıl içinde mevcut karmaşayı düzene oturtmak konusunda önemli bir hareketlenme başladığını söyleyen Maritz, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık yeni veri paradigmaları var. Çünkü ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik önem kazanıyor. Üçüncü katman ise son kullanıcının BT yapısını dönüştürmek. Bugünün gerçeği ‘cihazdan bağımsız’ olmak. PC’ler ölmüyor, ama masaya ve masaüstü bilgisayara bağımlılık azalıyor. Dokümanlara erişim sağlayan yeni cihazların yaygınlaşması BT için de önemli bir değişim. Çünkü artık BT’nin her cihazda çalışılabilen, kişiye göre yapılandırılmış bilgiye ulaşabilmesi gerekiyor. PC sonrası dönemle birlikte artık son kullanıcı için de uygulamalar gelişiyor, böylece kullanıcı işin merkezine alınıyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun