EMC 02 AĞUSTOS 2012 / 11:06

EMC gelirlerini 5,3 milyar dolara yükseltti

2012 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan EMC, toplam gelirlerini bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 10’luk bir artışla 5.31 milyar dolara yükseltti. Açıklanan rapora göre, GKGMİ’ye göre hesaplanan net gelir bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 650 milyon dolara çıkarken, yine aynı çeyrekte GKGMİ’ye göre ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 0.29 dolara ulaştı. GKGMİ’ye göre olmayan ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç ise yüzde 11 artarak 0.39 dolar oldu. İkinci çeyrekte işletme nakit akışı 1,24 milyar dolar, serbest nakit akışıysa 958 milyon dolara ulaşan şirket, çeyreği 10,9 milyar dolar nakit ve yatırımla kapattı.

Şirket, sadece ABD'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 konsolide gelir artışı yaşayarak 2,9 milyar dolara ulaştı. Bu sayı ikinci çeyrek toplamının yüzde 54'ünü oluştururken, şirketin ABD dışındaki ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelir de bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 2.5 milyar dolara ulaştı ve konsolide gelirlerin yüzde 46’sını oluşturdu.

Veri depolama iş biriminden elde ettiği gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artıran şirket, üst uç Symmetrix veri depolama ürünleri portföyünden elde ettiği geliri de bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 3 oranında artırdı. Şirket, orta kademe veri depolama ürünlerinden elde ettiği geliri de başlıca orta kademe ürün serilerinin tümünde kaydedilen artışa paralel olarak yüzde 10 oranında artırdı.

EMC hizmet portföyüne olan talep artıyor

İkinci çeyrek sonuçlarına bakıldığında şirketin Isilon genişletilebilir NAS portföyü, VNX bütünleşik veri depolama ürünleri ailesi, Yedekleme Kurtarma Sistemleri ve VMAX sistemlerine olan taleplerinin artarak sürdüğünü gösteriyor. Bunun yanı sıra verilerinden daha fazla değer elde etmek için şirketin Greenplum portföyünü tercih eden şirketlerin sayısının arttığı görünüyor.

Şirketin ikinci çeyrekte bir önceki senenin aynı dönemine göre RSA Veri Güvenliği bölümünden elde edilen gelir yüzde 13 olurken, VMWare’den elde ettiği gelir yüzde 22 oranında artış gösterdi. Bunun yanı sıra EMC’nin şirketlerin BT altyapıları ve işlerini dönüştürmelerine yardımcı olan kapsamlı hizmet portföyüne olan talepte de gözle görüşür bir artış yaşandı.

Üç dalganın kesişimindeki şirket

Konuyla ilgili konuşan EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci, şirketin faaliyetleri ve ulaştığı finansal sonuçlardan oldukça memnun olduğunu söyledi. BT sektöründe büyük bir değişim yaşandığını belirten Tucci, işletmelerin hızlı bir şekilde bulut bilişime geçtiklerini ifade etti. Şirketlerin rekabet avantajı elde etmek ve sektörde farkılıkları ile öne çıkmak için de büyük veri uygulamalarının yeni nesillerini sistemlerinde kullanmak istediklerini dile getiren Tucci, şirketlere bu hizmetleri sunmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Kurdukları işin, BT tarihinin en dönüştürücü üç dalgasının kesiştiği noktada olduğunu söyleyen EMC Başkanı ve Baş Finans Direktörü David Goulden, bu üç dalganın bulut bilişim, büyük veri ve güven olduğunu belirtti. Goulden, şirketi kârlılık bazında büyüttüklerini dile getirirken,  yeni pazarlara yönelik ürün ve hizmet portföylerini geliştirdiklerini ve müşterilerine kaliteli deneyim sunduklarını vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun