EMC 14 EKİM 2011 / 10:20

EMC Forum 2011 bu yıl bulut ekseninde 4 ana konuya odaklanacak

15 Kasım’da düzenlenecek olan EMC Forum 2011in ana konusunu bu yıl bulut ve bulut üzerinde geliştirilen çözümler oluşturuyor. Etkinliğin detaylarını EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez’den dinledik. 


Bu yıl 15 Kasım 2011 tarihinde Lütfü Kırdar Rumeli Sergi ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan EMC Forum 2011, bulut kavramını ve bulut çevresinde EMC’nin sunduğu çözümleri 4 ana başlık üzerinde ele alacak. Bu başlıkları ve EMC’nin bulut odaklı sunduğu hizmetlerin detaylarını EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez’e sorduk.

Bu yıl EMC Forum 2011’de hangi konular ele alınacak?

Bu yılki EMC Forum’un ana teması bulut bilişim olacak. Bulut ana teması etrafında 4 ana konu üzerine yoğunlaşacağız. Bunlardan ilki depolama çözümleri, İkincisi, bulut kavramı ve bulut kavramının etrafında şekillenen hizmetler. Üçüncüsü bu yıl üzerinde özellikle durmak istediğimiz ‘Big data’, yani yapılandırılmamış verinin analizi ve depolanmasıyla ilgili çözümler. EMC olarak bu alanda yeni çözümler sunmaya başladık, bunların ayrıntılarını EMC Forum’da paylaşacağız. Dördüncüsü ise veri kurtarma ve yedekleme, yani veri güvenliği konusu.

EMC Forum 2011’de bu 4 konu etrafında bulut bilişimi ele alırken, geçtiğimiz yıldan beri farklılaşan uygulamalara odaklanacağız. Bu yıl bulut bilişimle ilgili endişelerin artık iyice azaldığını ve bulut bilişim çözümlerinin daha yoğun bir şekilde hayata geçtiğini gözlemliyoruz. Hatta bazı telekom operatörleri bulut bilişim hizmetlerini satmaya başladılar bile. Bizim de bu etkinlikteki hedefimiz bulut bilişime dair farkındalığı artırmak, bu konudaki yol haritamızı paylaşmak ve bulut bilişimin çoğu kişinin sandığının aksine kullanıma uzak olmayan bir kavram olduğunu göstermek.

Bulut bilişimin avantajlarını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Bulut bilişim, istemci ve sunucu tabanlı yapıların ötesine geçerek bilgi işlem departmanlarını bir araya getiren ve aynı dili konuşmalarını sağlayan önemli kavramlardan biri. Bulut bilişimle BT hizmetlerini çeşitlendirerek, bu hizmetleri ihtiyaç duyulduğunda servis olarak sunabiliyorsunuz. Bütün şirketlerin maliyet baskısı altında olduğu bir dünyada bulut bilişimin sunduğu fırsatları bir istek değil, ihtiyaç olarak görmek lazım. Büyük şirketler bu gereksinimin farkında, artık küçük ve orta ölçekli şirketlerin de bunun farkına varması lazım. Şu ara bulut çerçevesinde en çok konuşulan konulardan biri bu bilincin nasıl oturacağı.

EMC Forum 2011'e kimler, neden katılmalı?

En küçükten en büyüğe bütün kurumların BT yöneticilerinin ve karar vericilerinin bu etkinliğe katılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. EMC Forum 2011’e yaklaşık 1.000 kişilik bir katılım bekliyoruz.

Biz katılımcılara EMC’nin bulut bilişim çözümleri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerden biri olduğunu aktarmak ve bilgi yaşam döngüsü çerçevesindeki her türlü çözümü sağlayabildiğimizi göstermek istiyoruz. EMC’nin Türkiye’ye verdiği önem ve buna bağlı olarak ekibimiz büyüyor. EMC Türkiye’de yaklaşık 100 kişiye ulaştık. Pazar payımızı sürekli artırıyoruz. Bu büyümeyi de geleneksel müşteri memnuniyeti anlayışımızdan ödün vermeden gerçekleştiriyoruz.

Bulut bilişim çözümleri konusunda sizin ortaya koyduğunuz fark nedir?

Biz EMC olarak aslında oldukça karmaşık bir iş yapıyoruz. Bilgi yaşam döngüsü kavramı sadece basit veri depolama sistemleri satmaktan ibaret değil. Veri konusu BT dünyasının en hızlı büyüyen alanlarından biri ve bu büyüyen alanı iyi yönetmek bu işi iyi bilmeyi, doğru yapmayı gerektiriyor. Biz de sürekli bilgilerimizi ve çözümlerimizi güncelleyerek, yenilikleri adım adım takip ederek edindiğimiz uzmanlığı müşterilerimize yansıtıyoruz. Hizmet verdiğimiz tüm altyapılarda kritik sistemler EMC üzerinde çalışıyor, dolayısıyla sorumluluğumuz büyük ve müşterilerimiz bize güvenmek zorunda. Biz de bu güveni boşa çıkarmamak için çalışıyoruz. Hedefimiz şirketlerin agresif büyüme planlarına en iyi desteği verebilmek, şirketlerin önünü açmak.

Bulut bilişimin yaygınlaşmasıyla ilgili olarak neler yapıyorsunuz?

Bulut bilişime dayalı servislerin yaygınlaşması için servis sağlayıcılara yönelik yeni programlar açıkladık. Taşın altına elimizi sokarak servis sağlayıcıların bulut bilişim hizmetlerini baştan sonra verebilmelerini sağlayacak çözümler üzerine yoğunlaşmaya başladık. Diğer birçok kurumun aksine servis sağlayıcıları kendimize rakip olarak değil, iş ortağı olarak görüyoruz. Hatta birkaç servis sağlayıcıyla da anlaşmaya vardık, onları da EMC Forum 2011’de açıklayacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun